aktualności
aktualności
Niemcy a jazda po alkoholu – jakie konsekwencje?

Niemcy a jazda po alkoholu – jakie konsekwencje?

Możesz świadomie lub nie, dopuścić się przestępstwa, jazda po alkoholu w Niemczech może być potraktowana jako wykroczenie lub przestępstwo. W zależności, ile promili w wydychanym powietrzu będzie miał kierujący. W Niemczech występuje 3 grupy kierowców i w zależności od stanu kierowcy różne limity. W Polsce limit wynosi 0,2 promila dla każdego kierowcy bez wyjątku, zaś Niemcy uważają, że dopuszczalny limit dla kierowców doświadczonych to 0,5 promila. Kolejną grupą kierowców jest ta niedoświadczona grupa, która nie może prowadzić auta po spożyciu alkoholu i ich limit wynosi 0,0 promila. Jazda po alkoholu Niemcy odpowiedzialność za wykroczenie ustanowili zgodnie z ustawą o ruchu drogowym.
Jazda po alkoholu w Niemczech jest wykroczeniem, kiedy kierujący po zbadaniu alkomatem wykazuje na pomiarze stężenia alkoholu we krwi równe 0,5 promila lub większe. Jest też warunek, który musi być spełniony, a konkretnie bezpieczna jazda.

Co znaczy bezpieczna jazda samochodem w rozumieniu niemieckiego prawa?

Kierowca nie zatacza się po wyjściu z auta, nie bełkocze i nie prowadzi samochodu slalomem. Wykroczenie występuje wtedy, kiedy osoba kierująca samochodem wsiada za kierownice pod wpływem alkoholu umyślnie lub nieumyślnie. Karą za wykroczenie jest mandat w wysokości do 3 000 euro oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 1 miesiąca do nawet 3 miesięcy. Należy pamiętać, że ten wymiar kary obowiązuje tylko w sytuacji, kiedy kierowca może bezpiecznie prowadzić samochód.

W niemieckim prawie granica między wykroczeniem a przestępstwem to limit 1,1 promila stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli alkomat podczas kontroli wskaże wartość powyżej normy, mamy do czynienia z bezwzględną niezdolnością do bezpiecznego kierowania pojazdem mechanicznym. Jeśli więc dojdzie do przestępstwa, przepisy niemieckie przewidują karę pozbawienia albo karę grzywny. Niemieckie sądy wydają też wyrok o zabraniu uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

Jazda po alkoholu w Niemczech może być też potraktowana jako przestępstwo stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu. Jest to inny rodzaj przestępstwa, a żeby zostało ono w ten sposób zakwalifikowane, musi dojść do zagrożenia życia, nieudzielenia pomocy lub ucieczka z miejsca wypadku. Odróżniane przestępstwa są na podstawie odpowiednich artykułów.

Jazda po alkoholu w Niemczech a konsekwencje w Polsce.

Jazda po alkoholu w Niemczech jest surowo traktowana. Na niemieckich ulicach coraz częściej dochodzi do zatrzymań osób kierujących samochodami pod wpływem alkoholu, dlatego niemieckie prawo zasądza wysokie grzywny, odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a nawet karę więzienia. Mimo obecności Polski i Niemiec we wspólnocie europejskiej przepisy w obu krajach się różnią. Kary przyznawane w Niemczech w świetle obecnie panujących przepisów nie mają konsekwencji w Polsce. Nawet po zabraniu prawa jazdy na terenie Niemiec, możesz jeździć samochodem w Polsce. Kara, jaką jest zakaz prowadzenia pojazdów, jest egzekwowana tylko na terenie Niemiec. Zabrany dokument trafia do urzędu, w którym został wydany i można odebrać go w Polsce.

Niemcy, alkohol i kierowca - to bardzo kosztowne połączenie

Niemcy alkohol kierowca – dwa składniki, które nie powinny być łączone.

Prowadzenie pojazdów mechanicznych po alkoholu, nie jest najrozsądniejszą decyzją. Ciekawostką jest, że Niemcy walczą z pijanymi kierowcami do takiego stopnia, że jadąc na rowerze, po spożyciu alkoholu możesz zostać zatrzymany przez patrol policji do kontroli trzeźwości i w konsekwencji zostaniesz potraktowany tak, jakbyś kierował samochodem. Możesz za to utracić prawo jazdy lub uprawnienia.

Alkohol działa na każdą osobę, dlatego należy się zastanowić nad swoimi decyzjami i odpuścić kierowanie samochodem nawet po jednym piwie. Kierowcy zawodowi i osoby, które dopiero co uzyskały prawo jazdy, mają całkowity zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Niemcy, alkohol i kierowca to połączenie, za które możesz spodziewać się wysokiej kary.