aktualności
wirtualny alkomat
Ile promili w Niemczech jest dozwolone?

Ile promili w Niemczech jest dozwolone?

Możesz świadomie lub nie, dopuścić się przestępstwa, jazda po alkoholu za zachodnią granicą, może być potraktowana jako wykroczenie lub przestępstwo. W zależności, ile promili w Niemczech będzie miał kierujący, w kraju tym występują 3 grupy kierowców i w zależności od stanu kierowcy różne limity. W Polsce limit wynosi 0,2 promila dla każdego kierowcy bez wyjątku. W Niemczech dopuszczalny limit dla kierowców doświadczonych to 0,5 promila. Kolejną grupą kierowców jest ta niedoświadczona grupa, która nie może prowadzić auta po spożyciu alkoholu i ich limit wynosi 0,0 promila. Jazda po alkoholu Niemcy odpowiedzialność za wykroczenie ustanowili zgodnie z ustawą o ruchu drogowym.
Jazda po alkoholu w Niemczech jest wykroczeniem, kiedy kierujący po zbadaniu alkomatem wykazuje na pomiarze stężenia alkoholu we krwi równe 0,5 promila lub większe. Jest też warunek, który musi być spełniony, a konkretnie bezpieczna jazda.

Co znaczy bezpieczna jazda samochodem w rozumieniu niemieckiego prawa?

Kierowca nie zatacza się po wyjściu z auta, nie bełkocze i nie prowadzi samochodu slalomem. Wykroczenie występuje wtedy, kiedy osoba kierująca samochodem wsiada za kierownice pod wpływem alkoholu umyślnie lub nieumyślnie. Karą za wykroczenie jest mandat w wysokości do 3 000 euro oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 1 miesiąca do nawet 3 miesięcy. Należy pamiętać, że ten wymiar kary obowiązuje tylko w sytuacji, kiedy kierowca może bezpiecznie prowadzić samochód.

W niemieckim prawie granica między wykroczeniem a przestępstwem to limit 1,1 promila stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli alkomat podczas kontroli wskaże wartość powyżej normy, mamy do czynienia z bezwzględną niezdolnością do bezpiecznego kierowania pojazdem mechanicznym. Jeśli więc dojdzie do przestępstwa, przepisy niemieckie przewidują karę pozbawienia albo karę grzywny. Niemieckie sądy wydają też wyrok o zabraniu uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

Jazda po alkoholu w Niemczech może być też potraktowana jako przestępstwo stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu. Jest to inny rodzaj przestępstwa, a żeby zostało ono w ten sposób zakwalifikowane, musi dojść do zagrożenia życia, nieudzielenia pomocy lub ucieczka z miejsca wypadku. Odróżniane przestępstwa są na podstawie odpowiednich artykułów.

Jazda po alkoholu w Niemczech a konsekwencje w Polsce.

Jazda po alkoholu w Niemczech jest surowo traktowana. Na niemieckich ulicach coraz częściej dochodzi do zatrzymań osób kierujących samochodami pod wpływem alkoholu, dlatego niemieckie prawo zasądza wysokie grzywny, odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a nawet karę więzienia. Mimo obecności Polski i Niemiec we wspólnocie europejskiej przepisy w obu krajach się różnią. Kary przyznawane w Niemczech w świetle obecnie panujących przepisów nie mają konsekwencji w Polsce. Nawet po zabraniu prawa jazdy na terenie Niemiec, możesz jeździć samochodem w Polsce. Kara, jaką jest zakaz prowadzenia pojazdów, jest egzekwowana tylko na terenie Niemiec. Zabrany dokument trafia do urzędu, w którym został wydany i można odebrać go w Polsce.

Niemcy, alkohol i kierowca - to bardzo kosztowne połączenie

Niemcy alkohol kierowca – dwa składniki, które nie powinny być łączone.

Prowadzenie pojazdów mechanicznych po alkoholu, nie jest najrozsądniejszą decyzją. Ciekawostką jest, że Niemcy walczą z pijanymi kierowcami do takiego stopnia, że jadąc na rowerze, po spożyciu alkoholu możesz zostać zatrzymany przez patrol policji do kontroli trzeźwości i w konsekwencji zostaniesz potraktowany tak, jakbyś kierował samochodem. Możesz za to utracić prawo jazdy lub uprawnienia.

Alkohol działa na każdą osobę, dlatego należy się zastanowić nad swoimi decyzjami i odpuścić kierowanie samochodem nawet po jednym piwie. Kierowcy zawodowi i osoby, które dopiero co uzyskały prawo jazdy, mają całkowity zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Niemcy, alkohol i kierowca to połączenie, za które możesz spodziewać się wysokiej kary.