aktualności
wirtualny alkomat
Alkomat na komisariacie – jak wygląda badanie na komendzie?

Alkomat na komisariacie – jak wygląda badanie na komendzie?

Wyobraź sobie sytuację: jesteś na imprezie w gronie znajomych lub rodzinnej uroczystości i właśnie dziś padło na Ciebie, aby zostać kierowcą i zadbać o bezpieczeństwo pasażerów. Mimo tego nie chcesz rezygnować z dobrej zabawy i decydujesz się na symboliczne spożycie alkoholu. Nie ma w tym nic złego, o ile znasz swój umiar, a dla pewności dobrowolnie skorzystasz z alkomatu na pobliskim komisariacie. Bowiem zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy kierowca, który spożył alkohol i mimo tego chce wsiąść za kierownicę, może zdecydować się na badanie alkomatem na pobliskiej policji. W poniższym artykule podpowiemy, jak prawidłowo powinno wyglądać badanie alkomatem na komendzie w 2022 roku, co warto wiedzieć o nim wiedzieć oraz, czy istnieje alternatywa dla wizyty na komisariacie policji.>> Sprawdź PROMILER iSOBER 30 <<Jak prawidłowo powinno wyglądać badanie alkomatem na komendzie w 2022?

Prawidłowo przeprowadzone badanie alkomatem na komendzie w 2022 roku powinno być zgodne z:

  • instrukcją obsługi producenta alkomatu, który został użyty w celu przeprowadzenia badania trzeźwości kierowcy,
  • zasadami przeprowadzania pomiarów stężenia alkoholu oraz opiniowania w sprawach trzeźwości wydanymi przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie,
  • a przede wszystkim zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 496 z dnia 25 maja 2004 roku w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu z uwzględnieniem zmian wprowadzonych za pomocą zarządzenia Komendanta Głównego Policji nr zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 496 z dnia 25 maja 2004 .

W innym wypadku badanie, które zostało przeprowadzone w sposób niezgodny z powyższymi dokumentami, a zwłaszcza wymienionymi zarządzeniami pozwala na podważenie wiarygodności wyników umieszczonych w protokole badania trzeźwości. W efekcie kierowca może zostać uniewinniony od zarzucanego przestępstwa, a w tym przypadku wykroczenia prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Badanie trzeźwości na komisariacie - jak wygląda?

Badanie alkomatem na policji – co warto wiedzieć?

Badanie alkomatem na policji wywołuje niemało kontrowersji, a także pytań. Nadszedł czas, aby rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na trapiące kierowców pytania. Wiele osób zastanawia się, czy badanie alkomatem na komendzie w 2022 roku jest odpłatne. W niektórych izbach wytrzeźwień rzeczywiście należy uiścić określoną opłatę, aby móc poddać się badaniu. Co w takim razie anonimowością? Tutaj również wszystko zależy od komisariatu. Niektóre komendy policji prowadzą statystyki, a co za tym idzie, może być to jeden z powodów, aby poprosić kierowcę, który zgłosił się na badanie o dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości. Warto również pamiętać, że badanie alkomatem na policji nie powinno zostać przeprowadzone bezpośrednio po spożyciu alkoholu lub paleniu papierosów. Ze względu na to, że sensor alkomatu wykazuje się niezwykłą czułością, a gdy stężenie alkoholu w ustach jest bardzo wysokie, może zostać uszkodzony. Zasada ta dotyczy zarówno alkomatów używanych przez policję, jak i urządzeń zakupionych w celach prywatnych.

Osobisty alkomat jako alternatywa dla wizyty na komisariacie

Skorzystanie z alkomatu na komisariacie policji to zdecydowanie nie jest marzenie któregokolwiek kierowcy. Na szczęście istnieją dwa proste sposoby, a uniknąć wizyty na komendzie. Pierwsza to nie spożywanie alkoholu w momencie, gdy spada na nas odpowiedzialność bycia kierowcą. Druga natomiast zapewne bardziej dogodna dla większości kierowców to zainwestowanie w alkomat osobisty. Dzięki niemu nie tylko unikniesz badania alkomatem na policji, ale pomimo spożycia alkoholu podczas imprezy będziesz mógł upewnić się, czy jesteś gotowy, aby ponownie wsiąść za kierownicę. Urządzenie pozwoli Ci na sprawne i szybkie wykonanie badania we własnym zakresie i tym samym zaoszczędzenie czasu na poszukiwania oraz dojazd na najbliższą komendę. Profesjonalne alkomaty osobiste oferuje firma PROMILER. W zależności od swoich indywidualnych potrzeb możesz postawić na ich flagowy alkomat PROMILER iSOBER30, model PROMILER AL 9000 LITE lub PROMILER AL 8000 PLUS.