aktualności
wirtualny alkomat

Święto Żandarmerii Wojskowej 2024

Niewiele osób wie, że Żandarmeria Wojskowa, czyli wojskowa policja, może także przeprowadzać kontrole trzeźwości kierowców na drogach. W czwartek 13 czerwca 2024 roku przypada jej kolejne coroczne święto.

Żandarmeria Wojskowa (w skrócie ŻW) jest częścią Wojska Polskiego. Nadzoruje ona dyscyplinę, porządek publiczny oraz przestrzeganie prawa wszędzie tam, gdzie jest wojsko – na zamkniętych terenach jednostek wojskowych, poligonów, w koszarach, jak i w otwartych publicznych miejscach jak drogi (transportowe kolumny wojskowe), defilady, zloty lub pokazy militarne.

Alkomaty są nie tylko na wyposażeniu polskiej Policji, ale obecne są także w Żandarmerii Wojskowej. W związku ze swoimi zadaniami Żandarmeria Wojskowa ma bowiem prawo kontrolować trzeźwość, zarówno wśród wojskowych jak i cywilów. Kontrole takie odbywać się mogą w dowolnym miejscu w Polsce. Żandarmi zatrzymywać mogą do zbadania trzeźwości kierujących pojazdami, egzekwować mogą także zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Podczas patroli i kontroli Żandarmeria Wojskowa współpracuje często z innymi służbami mundurowymi jak Policja, Inspekcja Transportu Drogowego (ITD), Państwowa Straż Pożarna (PSP), Straż Graniczna (SG), Straż Ochrony Kolei (SOK), czy też lokalne straże miejskie.

Święto Żandarmerii Wojskowej jest jednym z ważniejszych świąt państwowych służb mundurowych w Polsce. Jego ważność podkreśla fakt, że w jego obchodach bierze udział często sam Prezydent RP.

Po raz pierwszy obchody święta polskich żandarmów zorganizowano 13 czerwca 1936 roku w Krakowie. Dzień 13 czerwca, jako dzień święta, wyznaczony został przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) w 2001 roku. Dlaczego wybrano akurat ten dzień? 13 czerwca 1831 roku bowiem utworzono Służby Polowe, historycznego przodka polskiej żandarmerii. Miało to miejsce podczas Powstania Listopadowego. Formacja ta wchodziła w skład wojska Królestwa Polskiego (1815-1832), potocznie zwanego Kongresówką. Charakterystyczne szkarłatne berety, które noszą polscy żandarmi, wywodzą się właśnie od tej dawnej formacji.

Jako PROMILER, marka alkomatów premium, włączamy się w obchody Święta Żandarmerii Wojskowej. Doceniamy wszystkim żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, którzy stają na straży prawa, także na drogach.

Cieszymy się także, że Żandarmeria Wojskowa podobnie jak marka PROMILER włącza się chętnie w działania propagujące bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD).

Przykładowo podczas Dnia Dziecka żandarmi przygotowują atrakcje dla dzieci jak pokazy pojazdów służbowych z wyposażeniem (w tym z alkomatami), pokazy pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych, symulatory dachowania, zderzeń, refleksu, jazdy 3D, alkogogle i narkogogle. Dni Otwartych Koszar to już żandarmska tradycja, docenić należy pomysł Żandarmerii, że łączy to wydarzenie z obchodami Dnia Dziecka.

Żandarmeria Wojskowa bierze także aktywny udział w Bezpiecznych Wakacjach z Parą Prezydencką. Jest to wydarzenie organizowane od 2017 roku przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) we współpracy ze służbami, formacjami, organizacjami ratowniczymi oraz instytucjami.

Aby polepszyć swoją wiedzę i umiejętności cyklicznie przeprowadzane są także Zawody Inspektorów Ruchu Drogowego Żandarmerii Wojskowej. W maju 2024 roku przeprowadzone zostały one już 30 raz! Rywalizowało 24 inspektorów ruchu drogowego ŻW z oddziałów z całego kraju.

Polscy żandarmi czuwają nad bezpieczeństwem uczestników wielu obchodów państwowych świąt i wydarzeń, w których bierze udział wojsko – np. Święto Narodowe 3 Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Finał WOŚP, Narodowe Święto Niepodległości itp.

Polscy żandarmi biorą udział także w misjach poza Polską. Obecni oni byli m. in. w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, Czadzie, Gruzji, Kongo, Kosowie, Libanie, Republice Środkowoafrykańskiej i Syrii, gdzie obok standardowych zadań przeszkolili lokalne milicje wojskowe.

Z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej wszystkim polskim żołnierzom i pracownikom Żandarmerii Wojskowej składamy życzenia zdrowia, pomyślności i dalszej bezpiecznej służby. Tym serdeczniejsze, że ostatni okres to trudny czas także dla Żandarmerii Wojskowej. Jako jedna z kilku polskich służb mundurowych strzeże ona bowiem naszej granicy w jej najbardziej gorącym obecnie miejscu – z Białorusią.

Jako PROMILER dziękujemy za ich służbę, poświęcenie oraz wkład w bezpieczeństwo – także na naszych wspólnych drogach.