aktualności
wirtualny alkomat
Światowy Dzień Trzeźwości

Światowy Dzień Trzeźwości

Światowy Dzień Trzeźwości to obchodzony corocznie na całym świecie dzień, podczas którego powstrzymujemy się od spożywania alkoholu.

Światowy Dzień Trzeźwości w 2024 roku

Światowy Dzień Trzeźwości obchodzony jest każdego roku 14 kwietnia. W 2024 roku 14 kwietnia wypada w poniedziałek.

Ustanowiony on został przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organisation, w skrócie WHO), która w zeszłym roku obchodziła 75-lecie swojego istnienia.

Obchody Światowego Dnia Trzeźwości wpisują się w szerszą inicjatywę WHO zwaną SAFER (z ang. bezpieczniej) skupiającą się na zapobieganiu alkoholizmowi na różne sposoby i zmieszaniu liczby zgonów związanych z alkoholem na poziomie międzynarodowej współpracy krajów z całego świata.

Europa i Polska w niechlubnej czołówce picia

Według danych WHO aż 2,3 mld ludzi na świecie spożywa alkohol. Spożywają oni w przeliczeniu 32,8 grama czystego alkoholu etylowego dziennie, co odpowiada 3 piwom 330 ml lub 3 kieliszkom wina 100 ml lub 3 kieliszkom wódki 30 ml.

Niestety Europa to region świata o najwyższym poziomie spożycia alkoholu i najwyższym odsetku pijących w populacji. W pierwszej dziesiątce krajów świata z największym spożyciem znalazło się aż dziewięć państw Unii Europejskiej! Polska ze średnim spożyciem 11,9 litra na osobę jest także na wysokim 17. miejscu tej listy (2021).

Bezpieczny poziom spożycia alkoholu nie istnieje

Nie możemy mówić o tak zwanym bezpiecznym poziomie spożywania alkoholu. Nie ma znaczenia, ile pijesz – ryzyko dla zdrowia pijącego zaczyna się już od pierwszej kropli jakiegokolwiek napoju alkoholowego. Jedyne, co możemy powiedzieć na pewno jest to, że im więcej pijesz, tym bardziej jest to szkodliwe – innymi słowy, im mniej pijesz, tym jest to bezpieczniejsze” – wyjaśnia dr Carina Ferreira-Borges, doradca w biurze WHO na Europę.

To, że alkohol jest substancją toksyczną, psychoaktywną i uzależniającą wiedzą niemal wszyscy. To, że może powodować raka – nie jest powszechnie znane wielu osobom. Alkohol już kilkadziesiąt lat temu został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako czynnik rakotwórczy grupy 1 – jest to grupa najwyższego ryzyka, do której zalicza się również azbest, promieniowanie i tytoń. Według informacji WHO alkohol powoduje co najmniej siedem rodzajów raka, w tym najczęstsze rodzaje raka, takie jak rak jelita grubego i rak piersi u kobiet. Oznacza to, że każdy napój zawierający alkohol, niezależnie od jego ceny i jakości, stwarza ryzyko zachorowania na raka.

Według danych WHO na świecie co 10 sekund umiera 1 osoba z przyczyn związanych z alkoholem (wypadki samochodowe, przemoc, choroby w tym rak).

Życzenia od PROMILER-a

Firma PROMILER, lider rynku alkomatów w Polsce, włącza się w walkę z alkoholem – szczególnie na drodze. Składamy życzenia wszystkim kierowcom, którzy za kierownicę wsiadają trzeźwi, bo rozumieją tragiczne konsekwencje jazdy po alkoholu.

Dziękujemy im i życzymy wielu lat w zdrowiu.