aktualności
wirtualny alkomat
Limit alkoholu w Niemczech – poznaj szczegóły!

Limit alkoholu w Niemczech – poznaj szczegóły!

Posiadając polskie prawo jazdy, możemy bez trudu poruszać się pojazdami po niemieckich drogach. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, jazda pod wpływem alkoholu jest zakazana i podlega surowym sankcjom. Chociaż oba kraje są członkami Unii Europejskiej, regulacje dotyczące prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu i odpowiedzialność za to zachowanie różnią się między Polską a Niemcami.

Polacy jadą do Niemiec głównie samochodem

Niemcy są jednym z najpopularniejszych miejsc, do których Polacy udają się na wycieczki. Podróżowanie do Niemiec samochodem jest wśród Polaków najczęściej wybieraną formą transportu.

Według badań CBOS za 2021 rok aż 72% Polaków pojechało do Niemiec autem (dla porównania: samolotem 14%, autobusem 12%, pociągiem tylko 1%). Z tego 60% Polaków wybierało dłuższy pobyt (ponad 4 dni). Wszystko to przekłada się na częstą obecność polskich aut na niemieckich drogach.

Dodatkowo, według danych GUS to Niemcy są drugim (za Wielką Brytanią) krajem z największą liczbą długookresowych emigrantów z Polski. W 2022 roku w Niemczech przebywało czasowo 411 tys. stałych mieszkańców Polski. Wielu z nich jeździ w Niemczech na co dzień.

Limit 0,5 promila w Niemczech – ale nie dla wszystkich

W Niemczech limit alkoholu dla kierowców wynosi 0,5 promila, z wyłączeniem:

  • „młodych” kierowców:

– do 21 roku życia,

– niedoświadczonych z prawem jazdy krócej niż 2 lata,

  • kierowców zawodowych.

Dla nich obowiązuje bezwzględnie poziom 0,0 promila!


Kierowca

stary”młody”zawodowy
Niemcy0,5‰0,0‰0,0‰
Polska0,2‰0,2‰0,2‰
Dozwolone promile – stary, a młody kierowca.

Przekroczenie limitu 0,0‰ przez „młodego” kierowcę, znajdującego się zgodnie z niemieckim prawem w okresie próbnym prawa jazdy (niem. Probezeit), skutkuje grzywną w wysokości 250 EUR.

Zerowy limit alkoholu dla “młodych” kierowców wprowadzony został w Niemczech w 2007 roku. Dzięki m. in. niemu, dekadę później w 2018 roku, odsetek nowicjuszy biorących udział w wypadkach drogowych spadł z 11,7% do 8,7%.

Przekroczenie limitu 0,5‰ alkoholu we krwi traktuje się u kierowców w Niemczech jako wykroczenie lub przestępstwo.

Z ponad 0,5 promila kierowca otrzymuje:

  • karą w wysokości 500 euro,
  • 1 miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów w Niemczech,
  • 2 punkty karne (do niemieckiego prawa jazdy, jeśli takie ma).

Jeśli kierowa ma już wcześniejsze naruszenia związane z alkoholem to kara jest wyższa i wynosi 1 000, a nawet 1 500 euro!

To samo dotyczy wartości 0,3 promila, jeśli kierowca rzuca się w oczy niebezpiecznym stylem jazdy (np. jazda zygzakiem).

Od poziomu 1,1 promila prowadzenie pojazdu w Niemczech uważa się za przestępstwo, ale może być również popełnione przy niższym poziomie, jeśli kierowca nie jest już w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdu. Kierowcom z takim wynikiem, według niemieckiego kodeksu karnego (niem. Strafgesetzbuch; w skrócie StGB) grozi grzywna, cofnięcie prawa jazdy lub nawet kara pozbawienia wolności do 1 roku. Decyduje sąd. Grzywna do zapłaty obliczana jest w zależności od dochodu sprawcy w oparciu o sytuację finansową sprawcy (według stawki dziennej stosowanej także w Polsce).

PromileKierowcaKaraPunkty karneZakaz prowadzenia
0,0 – 0,5‰„stary” kierowca0

„młody” kierowca250 EUR1
0,5 – 1,1‰bez wcześniejszego naruszenia alkoholowego500 EUR21 miesiąc

z 1 wcześniejszym naruszeniem1000 EUR23 miesiące

z 2 wcześniejszymi naruszeniami1500 EUR23 miesiące
powyżej 1,1‰wszyscygrzywna + pozbawienie wolności3w zależności od sądu
Źródło: Bussgeldkataloge.de

Wymienione punkty karne dopisywane są Polakom tylko, jeśli posiadają niemieckie prawo jazdy. Wówczas dodawane są do niemieckiego rejestru punktów karnych we Flensburgu i dotyczą kierowania pojazdami tylko w Niemczech. Jeśli polski kierowca ma polskie prawo jazdy to punkty karne zdobyte w Niemczech nie są dopisywane do rejestru punktów karnych w Polsce.

Ma się to jednak zmienić w niedalekiej przyszłości. Już niedługo wszystkie kraje Unii Europejskiej mają mieć bowiem ujednolicony system karania kierowców punktami karnymi i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy – w odniesieniu do najważniejszych i najczęściej popełnianych wykroczeń i przestępstw drogowych (np. jazda po alkoholu, przekraczanie prędkości). Ma to ukrócić bezkarność tych, którzy nie dbają o bezpieczeństwo za granicą. Transgraniczny system kar wejdzie w skład trwającego ambitnego unijnego programu bezpieczeństwa drogowego Wizja Zero (ang. Vision Zero), którego celem jest zredukowanie do 2050 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych do zera na drogach całej Unii Europejskiej.

W przypadku otrzymania mandatu lub grzywny za jazdę po alkoholu w Niemczech warto uregulować karę. Od 2013 roku w Unii Europejskiej możliwe jest bowiem transgraniczne ściganie zagranicznych sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych. Niemiecka policja chętnie korzysta z tej możliwości i kara dosięgnie kierowcę także z Polski.

Limit 0,0 promila w Niemczech dla kierowców zawodowych

Na alkohol, w tym także alkohol resztkowy (np. po weekendzie), uważać muszą szczególnie polscy kierowcy branży transportowej, którzy często jeżdżą po niemieckich drogach. Kierowcy zawodowi, niezależnie od kraju pochodzenia, muszą przestrzegać w Niemczech surowego obowiązku zerowej zawartości alkoholu we krwi!

Zerowy limit alkoholu we krwi dotyczy szczególnie kierowców autobusów lub taksówkarzy, którzy biorą odpowiedzialność za kilka, kilkanaście – a nawet kilkadziesiąt osób na pokładzie. Dla nich przewidziane są jeszcze wyższe, mające odstraszać kary pieniężne. Przykładowo, jeśli kierowca autobusu nie przestrzega w Niemczech limitu 0,0‰ alkoholu we krwi to zgodnie z niemieckimi przepisami grozi mu grzywna w wysokości do 10 000 euro! Dla nich zabronione jest również spożywanie alkoholu w czasie pełnienia służby. Niemiecki ustawodawca wyszedł ze słusznego założenia, że ciężarówka lub autobus mogą wyrządzić więcej szkód na drodze niż inne mniejsze pojazdy (osobówka, motocykl).

Wypadki drogowe po alkoholu w Niemczech

Na kierowców, którzy pod alkoholu spowodowali kolizję lub wypadek drogowy w Niemczech, czeka sprawa karna w niemieckim sądzie, odebranie polskiego prawa jazdy (jest ono odsyłane potem do Polski wraz niemieckim wyrokiem sądowym) lub nawet kara pozbawienia wolności w niemieckim więzieniu.

W przypadku, gdy niemiecki sąd wydał czasowy zakaz prowadzenia pojazdów to obowiązuje on na terytorium Niemiec (polskie prawo jazdy zostaje oklejone informacją o zakazie prowadzenia pojazdu w Niemczech). Planowane przyszłe podróże zagraniczne nie mogą wówczas przebiegać przez Niemcy.

Liczba zabitych na niemieckich drogach w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców wyniosła w 2020 roku 156 osób (z 2 724 wszystkich zgonów na drogach w tymże roku). Stanowiły one 5,7% wszystkich zarejestrowanych zgonów drogowych w Niemczech.

Co ciekawe w Niemczech badani są tylko żywi kierowcy podejrzani o wypadek. Dodatkowo w przypadku kolizji pojedynczego pojazdu, gdy nikt inny nie został ranny, test na obecność alkoholu nie jest wykonywany.

Kontrole trzeźwości w Niemczech

Podobnie jak w Polsce na straży trzeźwości na niemieckich drogach stoi głównie tzw. drogówka (niem. Verkehrspolizei/Autobahnpolizei). Niemiecka kontrola drogowa przebiega podobnie do polskiej. Podobnie jak w naszym kraju, także niemieccy policjanci mogą w każdej chwili sprawdzić kierowcę (trzeźwość, prawo jazdy) jak i pojazd (światła, opony) wraz z wyposażeniem (apteczka, kamizelka odblaskowa, rękawice gumowe, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki).

Jednakże w przeciwieństwie do Polski, gdzie policja prowadzi losowe masowe kontrole trzeźwości kierowców, to policja w Niemczech takich akcji nie prowadzi.


Losowe masowe kontrole trzeźwościLiczba drogowych kontroli trzeźwości na 1 tys. mieszkańców (2021)
Niemcynieb.d.
Polskatak219
Źródło: Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ang. European Transport Safety Council)

Alkomat PROMILER w drogę do Niemiec

Firma PROMILER, lider rynku alkomatów w Polsce, zachęca do przepisowej i bezpiecznej jazdy. A szczególnie trzeźwej! Nie tylko w naszym kraju, ale także goszcząc u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech.

Unikanie alkoholu i badanie się alkomatem przed prowadzeniem pojazdu to najprostszy sposób na unikniecie problemów. Warto zatem zaopatrzyć się w jeden z poręcznych elektronicznych alkomatów PROMILER, które to wykorzystują elektrochemiczną technologię „policyjną”. Tę samą co w alkomatach polskiej Policji i niemieckiej Polizei.