aktualności
wirtualny alkomat
Limit alkoholu w Czechach – poznaj szczegóły!

Limit alkoholu w Czechach – poznaj szczegóły!

Z polskim prawem jazdy bez problemu kierować możemy pojazdami na drogach także w Czechach. Podobnie jak w naszym kraju, także u naszego południowego sąsiada, prowadzanie „na podwójnym gazie” jest niedozwolone i surowo karane. Mimo, że Czechy i Polska są razem w Unii Europejskiej, to kwestia jazdy po alkoholu i odpowiedzialności za nią uregulowana została u obu krajach nieco odmiennie.

Polacy jadą do Czech głównie samochodem

Czechy stanowią jeden z głównych kierunków wyjazdów turystycznych Polaków. Polacy jadą do Czech najczęściej samochodem.

Dodatkowo, według danych GUS, w Czechach przebywa około 4 tys. emigrantów z Polski. Choć to niewiele w porównaniu do innych krajów (Wielka Brytania 446 tys., Niemcy 411 tys., Holandia 116 tys.) to wielu z nich jeździ w Czechach na co dzień.

Limit 0,0 promila w Czechach – dla wszystkich

Chociaż Czechy to kraj znany na całym świecie z piwa, to jednak obowiązuje w nim bardzo rygorystyczny limit alkoholu, który wynosi bezwzględnie 0,0 promila.

Dotyczy on zatem wszystkich kierowców – nowicjuszy i niedoświadczonych („młodych”), doświadczonych („starych”) jak i kierowców zawodowych.


Kierowca

stary”młody”zawodowy
Czechy0,0‰0,0‰0,0‰
Polska0,2‰0,2‰0,2‰

Podobnie jak w Polsce także w Czechach nietrzeźwi kierowcy liczyć się muszą z zapłatą pieniędzy, puntkami karnymi, zakazem prowadzenia pojazdów i utratą wolności.

PromileKaraPunkty karneZakaz prowadzenia
0,0 – 0,3‰100 – 800 EUR00,5-1 lat
0,3 – 1,0‰100 – 800 EUR71-2 lata
powyżej 1,0‰1 000 – 2 000 EUR, do 3 lat pozbawienia wolności7do 10 lat
Źródło: Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ang. European Transport Safety Council)

Punkty karne dopisywane są Polakom tylko, jeśli posiadają czeskie prawo jazdy. Wówczas dodawane są do czeskiego rejestru punktów karnych i dotyczą kierowania pojazdami tylko w Czechach. Jeśli polski kierowca ma polskie prawo jazdy to punkty karne zdobyte w Czechach nie są one dopisywane do rejestru punktów karnych w Polsce.

Ma się to jednak zmienić w przyszłości. Wszystkie kraje Unii Europejskiej mają mieć bowiem ujednolicony system karania kierowców punktami karnymi i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy – przynajmniej w odniesieniu do kilku najważniejszych i najczęściej popełnianych wykroczeń i przestępstw drogowych.

W przypadku otrzymania mandatu lub grzywny za jazdę po alkoholu w Czechach warto uregulować karę. Od 2013 roku w Unii Europejskiej możliwe jest transgraniczne ściganie zagranicznych sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych. Czeska policja może korzystać z tej możliwości i kara dosięgnie kierowcę także z Polski.

W przypadku, gdy czeski sąd wydał czasowy zakaz prowadzenia pojazdów to obowiązuje on na terytorium Czech. Planowane przyszłe podróże zagraniczne nie mogą wówczas przebiegać przez Czechy.

Kontrole trzeźwości w Czechach

Podobnie jak w Polsce na straży trzeźwości na czeskich drogach stoi głównie tzw. drogówka. Czeska kontrola drogowa przebiega podobnie do polskiej. Podobnie jak w naszym kraju, także czescy policjanci mogą w każdej chwili sprawdzić kierowcę (trzeźwość, prawo jazdy) jak i pojazd (światła, opony) wraz z wyposażeniem (apteczka, gaśnica, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe lub zestaw naprawczy, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki i bezpieczniki).

Jednakże w przeciwieństwie do Polski, gdzie policja prowadzi losowe masowe kontrole trzeźwości kierowców, to policja w Czechach takich akcji nie prowadzi.


Losowe masowe kontrole trzeźwościLiczba drogowych kontroli trzeźwości na 1 tys. mieszkańców (2021)
Czechynieb.d.
Polskatak219
Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (European Transport Safety Council, w skrócie ETSC)

Systematyczne badania alkomatem wprowadzone zostały w Czechach w 2010 roku. Wszyscy kierowcy zatrzymani przez czeską policję są systematycznie badani na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kontrole czeskiej policji drogowej w 2020 roku dały 4 937 kierowców z wynikiem pozytywnym, co stanowi od 0,41 do 0,74% (zakres dwóch rodzajów kontroli) wszystkich kontroli. Dla porównania w Polsce w 2020 roku polska policja złapała 98 941 osób pod wpływem alkoholu (zaznaczyć jednak należy, że polscy policjanci wykonali aż 6,6 mln kontroli, przez co są w europejskiej czołówce pod tym względem).

Policyjne drogowe kontrole trzeźwości są w Czechach coraz częstsze, co jest zgodne z przyjętą w 2021 roku nową czeską Krajową Strategią Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2021-2030.

W 2019 r roku ofiary śmiertelne związane z alkoholem stanowiły w Czechach prawie 10% wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach (60 z 617 wszystkich ofiar śmiertelnych).

Alkomat PROMILER w drogę do Czech

Firma PROMILER, lider rynku alkomatów w Polsce, zachęca do przepisowej i bezpiecznej jazdy. A szczególnie trzeźwej! Nie tylko w naszym kraju, ale także goszcząc u naszych południowych sąsiadów – w Czechach.

Unikanie alkoholu i badanie się alkomatem przed prowadzeniem pojazdu to najprostszy sposób na unikniecie problemów. Warto zatem zaopatrzyć się w jeden z poręcznych elektrochemicznych alkomatów PROMILER, które to wykorzystują elektrochemiczną technologię „policyjną”. Tę samą co w alkomatach polskiej Policji i czeskiej Policie.