aktualności
wirtualny alkomat
Konfiskata auta – zmiany w prawie drogowym

Konfiskata auta – zmiany w prawie drogowym

Zmiany w ustawie Kodeks karny mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych i pomoc w utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach. Od 14 marca 2024 roku obowiązują znacznie zaostrzone przepisy. Oznacza to, że nietrzeźwi kierowcy lub tacy którzy spowodowali wypadek, mogą spodziewać się poważniejszych konsekwencji już teraz.

Jak wygląda konfiskata samochodu

Funkcjonariusze policji mogą skonfiskować pojazd, jedynie w kilku przypadkach określonych w nowych przepisach. Po odebraniu samochodu przez policję, zabezpieczy je prokurator, a następnie sąd orzeknie czy prawo własności do auta zostanie odebrane.

Kiedy pojazd zostanie skonfiskowany?

Nowe przepisy bardzo dokładnie określają w jakich sytuacjach samochód może zostać odebrany kierowcy. Są to:

  • Prowadzenie pojazdu przy zawartości alkoholu we krwi większej bądź równej 1,5 promila.
  • Recydywa – ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (0,5 promila lub więcej) w ciągu dwóch lat.
  • Spowodowanie wypadku przez nietrzeźwego kierowcę.
  • Spowodowaniu wypadku i ucieczka z miejsca zdarzenia (dotyczy zarówno pijanych, jak i trzeźwych kierowców).

Kierowcy zawodowi a konfiskata pojazdu

W sytuacji, w której kierowca wykonywał czynności zawodowe, a prowadzony pojazd mechaniczny nie był jego własnością, sąd nie orzeka konfiskaty. Nietrzeźwy pracownik obciążony zostanie kwotą w wysokości minimalnej 5 tysięcy zł, którą będzie musiał wpłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Orzeczenie równoważności pojazdu

W kilku sytuacjach konfiskata samochodu nie będzie możliwa:

  • gdy pojazd został użyczony komuś innemu,
  • gdy pojazd ma kilku współwłaścicieli,
  • gdy pojazd został sprzedany lub zniszczony.

Jeżeli odebranie prawa własności do pojazdu nie będzie możliwe, sąd orzeknie karę, która jest równowartością pojazdu. Może być to kwota wpisana na polisie ubezpieczeniowej lub w przypadku braku polisy, średnia wartość rynkowa pojazdu.

Warto zaznaczyć, że jeżeli samochód zostanie uszkodzony podczas wypadku, nie obniży to jego wartości. Pojazdy nie podlegają wycenie indywidualnej, a sprawca będzie musiał zapłacić taką samą karę.

Samochody w leasingu

Kierowcy, którzy prowadzili leasingowany pojazd, również podlegają innej karze. Mogą spodziewać się opłaty w wysokości od 5 do 60 tysięcy zł, która zasili konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Bezpieczeństwo na drogach a zaostrzenie przepisów

Nowelizacja ustawy Kodeks karny zakłada również znaczne podwyższenie mandatów i wyższe kary pozbawienia wolności. Nowe przepisy mają zniechęcić kierowców do prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, czego skutkiem powinno być zwiększone bezpieczeństwo na drogach.

Cenną informacją dla kierowców jest wiedza dotycząca stężenia alkoholu w organizmie po spożyciu. Dobrej jakości alkomat jest w tej sytuacji niezastąpiony. Wykonaniu pomiaru zajmuje jedynie kilka sekund, a pozwala na podjęcie rozsądnej decyzji, która może uchronić przed spowodowaniem wypadku. Dlatego właśnie tak ważne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt, który nie zakłamie wyników testu.

Jak działa alkomat?

Wykonanie testu alkomatem jest niezwykle proste. Użytkownik musi wdmuchać powietrze przez ustnik. Próbka badana jest przez sensor urządzenia, a następnie wyniki przedstawione są w czytelny sposób na wyświetlaczu.

Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem, prowadzenie pojazdu jest niedozwolone przy stężeniu alkoholu we krwi większym niż 0,2 promila.

Jak wybrać odpowiedni alkomat?

Na rynku dostępnych jest wiele alkomatów, które różnić się będą między sobą zastosowanym sensorem, dodatkowymi funkcjami lub designem. W ofercie PROMILER znajduje się wiele urządzeń, każdy z nich wyróżnia się wysoką jakością, precyzją wyników i długą żywotnością.

Do użytku osobistego, wystarczające będzie niewielkie urządzenie, które można przenosić w łatwy i wygodny sposób. Regularna kalibracja i dbanie o alkomat, pozwoli na wykonywanie dokładnych badań przez długi czas. Tak stosowane urządzenie będzie przydatne każdemu kierowcy chcącemu zachować bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.

Sprawdź, gdzie kupić alkomaty PROMILER.