aktualności
wirtualny alkomat
Punkty karne – tabela punktów za nietrzeźwą jazdę

Punkty karne – tabela punktów za nietrzeźwą jazdę

Punkty karne kojarzone są najczęściej z takimi przewinieniami na drodze jak nadmierna prędkość, stłuczka, wypadek, przejazd na czerwonym świetle. Jednakże wielu kierowców nie wie, że punkty karne (i to dużo!) otrzymuje się także (obok innych dotkliwych kar) w przypadku jazdy po alkoholu.

Co to są punkty karne?

Punkty karne to ustanowiony przez państwo prawny system karania i prewencji za łamanie przepisów ruchu drogowego. Są z nami już ponad 30 lat, bowiem po raz pierwszy wprowadzono je w Polsce w 1993 roku.

Punkty karne działają prewencyjnie, zmuszają bowiem do bezpiecznej (także trzeźwej) jazdy zgodnej z przepisami.

Punty karne uzyskuje się za wykroczenia i przestępstwa podczas prowadzenia pojazdów. Poza innymi karami jak:

  • mandat lub grzywna,
  • utrata prawa jazdy,
  • kara pieniężna na cele charytatywne,
  • ograniczenie lub utrata wolności (areszt, więzienie),
  • konfiskata pojazdu,

winny otrzymuje za swoje przewinienie także odpowiednią ilość punktów karnych.

Punkty karne się sumują i nie mogą przekraczać maksimum. W Polsce kierowca uzyskać może maksymalnie 24 punkty karne. Lub 20 w przypadku „młodych” kierowców.


Kierowca

Staż

Maksymalna ilość punktów karnych

Młody” kierowca

do 1 roku
20

Stary” kierowca

1 rok lub więcej
24

Przekroczenie maksymalnej liczby punktów karnych kończy się zabraniem prawa jazdy. Ponowne ich uzyskanie możliwe jest w dwóch scenariuszach, w zależności od stażu kierowcy.


Kierowca

Odzyskanie prawa jazdy

Młody” kierowca

ponowny kurs i egzamin na prawo jazdy

Stary” kierowca

badania psychologiczne i egzamin sprawdzający umiejętności

Punky karne za jazdę po alkoholu

Obowiązujący obecnie taryfikator mandatów jest w sprawach „alkoholowych” bardzo rygorystyczny, więc nietrudno o szybkie dojście do limitu maksymalnej liczby punktów karnych.


Promile

Stan kierowcy

Przewinienie

Punkty karne


0-0,2 ‰

0,2-0,5 ‰
po spożyciuwykroczenie15

powyżej 0,5 ‰
nietrzeźwośćprzestępstwo15

Trudno się dziwić prawodawcy. Prowadzenie pojazdów na trzeźwo jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Alkohol wpływa mocno na zachowanie kierowcy i jego ocenę sytuacji na drodze. Wielu śmiertelnych wypadków było i (niestety) nadal jest powodowanych przez kierowców, którzy przekroczyli dozwolony limit alkoholu.

Legalnie kierowcy w Polsce mogą jeździć, jeśli nie wydmuchają więcej niż 0,2 promila (mniej, niż jeden mały kieliszek wódki). Przypomnijmy jednak, że nawet 0,1 promila może mieć już wpływ na reakcję organizmu, dlatego niezależnie od ilości wypitego alkoholu, nie wsiadajcie za kierownicę.

Alkomat na straży punktów karnych

Naszym zdaniem alkomat powinien być stałym wyposażeniem kierowców. Tych zawodowych, prywatnych i „niedzielnych” (zwłaszcza po przysłowiowych imieninach u cioci).

W większości przypadków wystarczy już alkomat osobisty, czyli mały kieszonkowy alkomat elektroniczny. W przypadku marki PROMILER alkomat taki wyposażony jest w technologie policyjne. Chodzi głównie o sensor elektrochemiczny o dużej powierzchni zamontowany w jego wnętrzu. To on zapewnia dokładność i precyzyjność pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Koszt takiego urządzenia to kilkaset złotych. Warto go mieć. Alkomaty PROMILER dostępne są u naszych partnerów i dystrybutorów.

Warto także pamiętać, że nawet następnego dnia po spożyciu poziom alkoholu w organizmie może być wysoki, wyższy niż dozwolony w Polsce poziom 0,2 promila. Podczas częstych porannych kontroli (tzw. trzeźwe poranki) policja drogowa korzysta często z tzw. „żółtej pałki” PROMILER iBLOW 10. Jest to nasz alkomat przesiewowy, który podczas kontroli trzeźwości policjant przystawia pod usta kierowcy. To alkomat przesiewowy, mający za zadanie w jak najkrótszym czasie zbadać jak największą liczbę kierowców (pomiar trwa zaledwie kilka sekund).

Nawet jeśli nie kupiliśmy jeszcze alkomatu indywidualnego to jeszcze przed odpaleniem silnika warto się udać (nie autem!) do najbliższego komisariatu. W wielu z nich przy wejściu wisi czarny skrzynkowy alkomat. Te alkomaty stacjonarne na komisariatach, bardzo często dostarczane przez nas z logo PROMILER, są publiczne, anonimowe i co najważniejsze – darmowe.

Jak sprawdzić punkty karne

Punkty karne sprawdzić można osobiście na komisariacie lub przez Internet.


Sposób sprawdzania

Miejsce

Koszt

Osobiście

na komisariacie okazując dowód – płatne w przypadku zaświadczenia.

17 zł

Przez internet

przez stronę rządową gov.pl lub mobilną aplikację mObywatel

0 zł

W ten sposób można „przypomnieć” sobie swoje drogowe przewinienia. Otrzymujemy listę z datą przewinień, ilością punktów karnych, informację za co oraz kiedy punkty karne wygasają (przedawniają się one).

Podsumowanie

PROMILER jako lider rynku alkomatów w Polce zachęca do przepisowej i bezpiecznej jazdy. A szczególnie trzeźwej! Unikanie alkoholu to najprostszy sposób jak uniknąć dotkliwych kar, w tym także punktów karnych.