aktualności
wirtualny alkomat
Zabranie i zatrzymanie prawa jazdy za alkohol

Zabranie i zatrzymanie prawa jazdy za alkohol

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jednak poza potencjalnymi skutkami wypadków, za prowadzenie w stanie nietrzeźwości grożą także konkretne konsekwencje prawne, zabranie prawa jazdy. W niniejszym artykule przyjrzymy się skutkom związanym z jazdą pod wpływem alkoholu w kontekście prawa drogowego.

Jazda po alkoholu — jakie konsekwencje cię czekają?

Zgodnie z obowiązującym prawem, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to poważne przewinienie. Nie tylko narażasz siebie i innych na potencjalne niebezpieczeństwo, ale też ryzykujesz utratę prawa jazdy. Konkretnie “zabranie prawa jazdy za alkohol” jest jedną z surowszych sankcji, jakie mogą spotkać kierowcę.

Oprócz takich nieprzyjemności — może cię czekać między innymi:

  • Konfiskata auta,
  • Więzienie,
  • Kara pieniężna,
  • Charytatywna pomoc pieniężna

Jakie stężenie alkoholu grozi utratą prawa jazdy?

Nie ma bezpiecznego poziomu alkoholu dla kierowcy. Nawet niewielkie jego ilości mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdu. Jednak prawo określa konkretne limity, których przekroczenie skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Warto znać te limity, by uniknąć nieprzyjemności.

Czas determinujący utratę prawa jazdy, jest zależny od poziomu upojenia winnego. W Polsce rozróżnia się stan po spożyciu (0,2‰ do 0,5‰) i stan nietrzeźwości (od 0,5‰). W przypadku tego pierwszego możemy spodziewać się utraty prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat. W drugim niebezpieczniejszym przypadku zakres kar przewiduje od 12 miesięcy do 10 lat, a nawet czasem dożywotniego odebrania prawa jazdy

Procedura zatrzymania prawa jazdy za alkohol

Kiedy policja podejrzewa kierowcę o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, może on zostać poproszony o poddanie się badaniu alkomatem. Jeśli wynik tego badania wskazuje na przekroczenie dozwolonego poziomu alkoholu, następuje zatrzymanie prawa jazdy. To ważny element procedury, mający na celu natychmiastowe uniemożliwienie dalszej jazdy osobie nietrzeźwej.

Służby porządkowe, uwzględniają również wiele innych czynników, które decydują o ostatecznym wymiarze kary. Zaliczyć do nich można:

  • Spowodowanie wypadku,
  • Przekroczenie prędkości,
  • Przekroczenie limitu punktów karnych,
  • Uszkodzenie infrastruktury.

Jeżeli incydent drogowy jest poważny. Sprawa zostaje skierowana do sądu, gdzie zostaje podjęta ostateczna decyzja o dalszych losach winnego.

Blokada alkoholowa — druga szansa

Czy dożywotnia utrata prawa jazdy, jest definitywnym końcem? Istnieje jeszcze jedna możliwość, jaką jest ubieganie się o założenie blokady alkoholowej przez sąd, umożliwiając to tym samym powrót za kółko.

W praktyce należy złożyć wniosek do sądu o możliwość “zmiany środka zapobiegawczego”. W sytuacji, gdy odebrano prawo jazdy dożywotnio — złożenie takiego dokumentu jest możliwe dopiero po 10 latach. W przypadku utraty na określony czas, możliwość na wykonanie takiego zabiegu pojawia się dopiero po odczekaniu połowy wyroku.

Kolejną istotną kwestią jest obowiązek zdawania ponownego egzaminu. Pojawia się on, w przypadku kary powyżej 12msc, poniżej tego okresu otrzymuje się prawo jazdy z adnotacją 69.

Nigdy nie dopuść do sytuacji utraty prawa jazdy

Najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów związanych z zatrzymaniem prawa jazdy, jest edukacja oraz rozwaga. Należy pamiętać, że alkohol, nawet w niewielkich ilościach, może wpłynąć na nasze zdolności, zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych. Dobrze jest również znać swoje limity oraz planować z góry, jak wrócisz do domu po imprezie — korzystając na przykład z taksówki.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to nie tylko skrajnie niebezpiecznie i nieodpowiedzialne zachowanie, ale też działanie, które może mieć poważne konsekwencje prawne. Sama utrata, nie powinna być jedyną motywacją do niedopuszczania takich sytuacji — pamiętajmy o zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego. Na świecie codziennie tysiące ludzi traci swoich bliskich przez brak wyobraźni na drodze.