aktualności
wirtualny alkomat
Mandaty i punkty karne w Niemczech

Mandaty i punkty karne w Niemczech

Jeśli planujesz podróż samochodem po Niemczech, warto znać podstawy dotyczące mandatów i punktów karnych. Jako producent alkomatów PROMILER, chcemy przedstawić ci elementarne, najważniejsze informacje. Zapraszamy do lektury!

Niemcy a mandaty i punkty karne – system podobny do naszego?

W Niemczech obowiązuje system mandatów oraz punktów karnych bardzo zbliżony, ale inny niż ten Polsce. Za pewne wykroczenia, oprócz mandatu pieniężnego, kierowcy przyznawane są także punkty karne. Przy osiągnięciu pewnej ilości punktów, grozi zakaz prowadzenia pojazdów.

Jak wyglądają różnice – dla przykładu. Punkty zbierane w naszym kraju, przechodzą na konto polskie, osiągnięcie określonego progu punktowego (maks. 24 pkt. – 2023 rok), wiąże się z utratą prawa jazdy i koniecznością zdawania kolejnego egzaminu. U naszego zachodniego sąsiada próg punktowy wynosi maksymalnie 8 pkt – 2023 rok.

Nie opieraj się tylko na blogu! Poznaj najważniejsze informacje zanim wyruszysz w podróż do Niemiec z różnych źródeł, prawo zmienia się bardzo dynamicznie i należy być z nim na bieżąco. Przed wyruszeniem w podróż, upewnij się, że znasz aktualne przepisy oraz wysokość mandatów. Warto również zorientować się, gdzie najczęściej umieszczane są fotoradary. Na rynku istnieje wiele darmowych i płatnych aplikacji, zabezpieczających nas przed nieumyślnym zgarnięciem mandatu. Celem fotoradaru, nie jest uprzykrzenie życia, a dbanie o bezpieczeństwo na drodze – dla tego pamiętaj, by być odpowiedzialnym i nie przekraczać prędkości, tam gdzie fotoradaru nie ma.

Na co uważać? – jak kosztowna jest nie uwaga?

Do najczęstszych wykroczeń zalicza się przekroczenie dozwolonej prędkości, korzystanie z telefonu podczas jazdy, czy nieprzestrzeganie znaków drogowych.

Jakie są kwoty mandatów za różne przewinienia? Mandaty różnią się w zależności od rodzaju i skali wykroczenia. Poniżej przedstawimy orientacyjną listę mandatów za przekroczenie prędkości, pamiętaj jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, sprawdź czy nie nastąpiły zmiany:

Przekroczenie prędkości teren zabudowany:

do 10 km/h –> 30 euro,
11 do 15 km/h –> 50 euro,
16 do 20 km/h –> 70 euro,
21 do 25 km/h –> 115 euro,
26 do 30 km/h –> 180 euro,
31 do 40 km/h –> 260 euro,
41 do 50 km/h –> 400 euro,
51 do 60 km/h –> 560 euro,
61 do 70 km/h –> 700 euro,

Teren niezabudowany:

do 10 km/h –> 20 euro,
11 do 15 km/h –> 40 euro,
16 do 20 km/h –> 60 euro,
21 do 25 km/h –> 100 euro,
26 do 30 km/h –> 150 euro,
31 do 40 km/h –> 200 euro,
41 do 50 km/h –> 320 euro,
51 do 60 km/h –> 480 euro,
61 do 70 km/h –> 600 euro

Co z punktami karnymi?

Taryfikator niemieckich punktów karnych jest bardzo zawiły. Postaramy się przedstawić, czego możemy się spodziewać oprócz kary kosztowej i moralnej. Poniżej krótka lista punktów karnych za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym:

Teren zabudowany:

15 km/h –> 0 punktów karnych
30 km/h –>1 punkt karny
40 km/h –> 2 punkty karne
41-50 km/h –> 2 punkty karne,

Pamiętajcie maksymalnie można uzyskać 6 pkt karnych.

Mandaty w Niemczech – tradycyjne kontra fotoradar

U naszych zachodnich sąsiadów, tak jak u nas. Mandaty możemy podzielić, według podmiotu, który je wystawia. Mowa o policjancie i fotoradarze.

Mandaty tradycyjne są wystawiane przez funkcjonariuszy Policji na miejscu wykroczenia. Ich wysokość zależy od skali przewinienia. Niemieckie fotoradary potrafią być znacznie bardziej zaawansowane od polskich, znacznie lepiej rejestrują pojazdy, które przekraczają dozwoloną prędkość. Za zdjęcie z fotoradaru, również można otrzymać punkty karne, które sumują się w niemieckim systemie punktowym. Najczęściej umieszczane są na autostradach, głównych drogach oraz w rejonach szkół.

Pamiętaj – mandat od policjanta daje możliwość dyskusji i ewentualnego wyjaśnienia sytuacji. W przypadku fotoradaru, mandat jest automatyczny i trudniej o odwołanie.

Przydatne narzędzia dla kierowców w Niemczech

W Niemczech dostępne są aplikacje, które informują kierowców o zbliżających się fotoradarach. Dzięki temu można unikać nieprzyjemnych niespodzianek i niepotrzebnych mandatów.

Warto wyposażyć się również w alkomat. Korzystanie z własnego urządzenia, takiego jak te oferowane przez PROMILER, to doskonały sposób, aby upewnić się, że jesteśmy w stanie legalnie i bezpiecznie prowadzić pojazd w Polsce, jak i na całym świecie.

Najlepszym sposobem na unikanie mandatów jest edukacja i ciągłe przypominanie sobie o obowiązujących przepisach. Warto regularnie odświeżać swoją wiedzę, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą podróż po Niemczech.

Na zakończenie

Niemiecki system mandatów i punktów karnych różni się od polskiego. Warto być świadomym przepisów i konsekwencji ich łamania podczas podróży po Niemczech. Podsumowując, warto zapamiętać orientacyjne listy punktów karnych i wartość mandatów oraz maksymalne ilości punktów karnych w Polsce (24 pkt.) i w Niemczech (8pkt.). Pamiętajmy, w jakich sytuacjach możemy spodziewać się mandatów oraz to, że nie tylko POLIZEI jest groźna, ale i urządzenia, takie jak niemieckie zaawansowane fotoradary.

Aby uniknąć mandatów, warto przestrzegać przepisów i śledzić oficjalne strony niemieckiego rządu.

Dziękujemy za lekturę i życzymy bezpiecznej podróży!