aktualności
wirtualny alkomat

Bezpiecznej podróży z alkomatami PROMILER

Wakacje to wyczekiwany przez cały rok okres wypoczynku, relaksu i zabawy, podczas którego towarzyszy nam czasami alkohol. Dlatego, dla bezpieczeństwa własnego i innych, w wakacyjną podróż wyruszyć warto z małym elektronicznym kompanem: alkomatem.

Limit alkoholu w Polsce

Polacy spędzają swoje wakacje głównie w kraju, samochód jest zaś głównym środkiem wakacyjnego transportu. Warto zatem (jeszcze raz) przypomnieć sobie limity alkoholu dla kierowców w Polsce.

Limit alkoholu w Polsce dla wszystkich kierowców pojazdów mechanicznymi wynosi 0,2 promila. Przekroczenie limitu 0,2‰ traktuje się u nas jako wykroczenie – jest to w prawniczym języku stan po spożyciu. Powyżej 0,5‰ to już zawsze przestępstwo – mamy wówczas do czynienia ze stanem nietrzeźwości.

Promile

Stan kierowcy

Przewinienie

0 – 0,2‰

0,2 – 0,5‰

po spożyciu

wykroczenie

powyżej 0,5‰

nietrzeźwość

przestępstwo


Limit alkoholu za granicą

O ile z polskim prawem jazdy prowadzić możemy bez problemu pojazdy na drogach za granicą to limity alkoholu jednak różnią się w zależności od odwiedzanego kraju. Nawet w ramach Unii Europejskiej kwestia limitów spożycia, jazdy po alkoholu i odpowiedzialności za to uregulowane zostały na różne sposoby. Warto zapoznać się z nimi przed podróżą.

Poniżej przedstawiamy limity zawartości alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu w Europie. Są to maksymalne limity podane w promilach dla kierowców “zwykłych”, zawodowych i początkujących. Zestawienie opracowała niezależna Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ang. European Transport Safety Council, w skrócie ETSC).

Limity alkoholu w promilach (‰)Kierowca
Krajstandardowyzawodowynowicjusz
Austria0,50,10,1
Belgia0,50,20,5
Bułgaria0,50,50,5
Chorwacja0,50,00,0
Cypr0,50,20,2
Czechy0,00,00,0
Dania0,50,50,5
Estonia0,20,20,2
Finlandia0,50,50,5
Francja0,50,5 (0,2 kierowcy autobusów)0,2
Grecja0,50,20,2
Hiszpania0,50,30,3 (0,0 osoby poniżej 18 lat)
Holandia0,50,50,2
Irlandia0,50,20,2
Litwa0,40,00,0
Luksemburg0,50,20,2
Łotwa0,50,50,2
Malta0,50,20,2
Niemcy0,50,00,0
Norwegia0,20,20,2
Polska0,20,20,2
Portugalia0,50,20,2
Rumunia0,00,00,0
Słowacja0,00,00,0
Słowenia0,50,00,0
Szkocja0,50,50,5
Szwajcaria0,50,10,1
Szwecja0,20,20,2
Wielka Brytania (bez Szkocji)0,80,80,8
Węgry0,00,00,0
Włochy0,50,00,0

Źródło: European Transport Safety Council (ETSC), limity alkoholu


Jak widać, co kraj to obyczaj. Przykładowo choć Czechy to kraj znany na całym świecie z piwa, to obowiązuje w nim jednak bardzo rygorystyczny limit alkoholu za kierownicą. Wynosi on bezwzględnie 0,0 promila. Na „drugim biegunie” podejścia do alkoholu w Europie mamy zaś Wielką Brytanię, gdzie limit jest najwyższy i wynosi aż 0,8 promila (za wyjątkiem Szkocji, gdzie limit wynosi 0,5).

Alkomat PROMILER w podróży


Badanie się alkomatem po wcześniejszym kontakcie z alkoholem to najprostszy sposób na uniknięcie problemów za kierownicą – zarówno w kraju, jak i za granicą. Warto zatem zaopatrzyć się na podróż w dokładny i pewny alkomat, np. naszej marki PROMILER.


W ofercie PROMILER znajduje się w sumie kilkadziesiąt alkomatów do wyboru. Są to urządzenia różnego typu: specjalistyczne alkomaty policyjne, alkomaty dowodowe, blokady alkoholowe, alkomaty stacjonarne oraz – co nas najbardziej interesuje – alkomaty osobiste. Tych ostatnich jest kilkanaście i to one nadają się idealnie dla kierowców. Są one na tyle małe, że można je zabrać ze sobą nawet do kieszeni.

Alkomat osobisty włączamy jednym przyciskiem. Odczekujemy chwilę, aż urządzenie przygotuje się do pracy i możemy już w nie dmuchać przez kilka sekund. Następnie alkomat mierzy i pokazuje na ekranie, ile promili wydmuchaliśmy. Już wiemy, czy (już) jesteśmy trzeźwi i czy możemy prowadzić.

Kieszonkowe alkomaty osobiste PROMILER wykorzystują elektrochemiczną technologię pomiaru. Jest to ta sama technologia, co w alkomatach policyjnych (dostarczanych zresztą także przez nas). Bazuje ona na elektrochemicznym czujniku alkoholu we wnętrzu urządzenia, który bada próbkę powietrza od badanego. Jest to obecnie najdokładniejsza i najpewniejsza technologia pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu na masowym rynku.

Alkomaty PROMILER dostępne są w sklepach internetowych i tradycyjnych. W przypadku zakupu online alkomaty wysyłane są już nawet tego samego dnia. Dzięki temu dochodzą one kurierem pod wskazany adres lub do paczkomatu już następnego dnia roboczego.

Nawet jeśli jest się w miejscu wypoczynku, poza domem, to nic straconego. W całej Polsce alkomaty PROMILER dostępne są na półkach kilkuset elektromarketów jak np. Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD, Auchan oraz w dużych miastach w tradycyjnych specjalistycznych sklepach z alkomatami (sklepy partnerskie).

W podróż warto zabrać ze sobą załączone do alkomatu wymienne ustniki. Dzięki nim możliwe będzie higieniczne korzystanie z alkomatu przez kilka osób. Można je także dokupić osobno.

Przechowywanie alkomatu

Stanowczo odradzamy trzymania alkomatu w aucie. Latem samochód bowiem potrafi rozgrzać się na słońcu aż do kilkudziesięciu stopni. Jest to znacznie poza zakresem temperatur przewidzianym przez producenta i wspomnianym w dołączonej do urządzenia instrukcji obsługi. W takich warunkach alkomat może nie dawać poprawnych wskazań, trzeba poczekać aż ostygnie. Wysoka temperatura negatywnie wpływa także na żywotność delikatnego czujnika alkoholu, głównego elementu urządzenia.

Do tego dochodzi samochodowy płyn do szyb, który bazuje na alkoholu. A alkomat stałego przebywania w oparach alkoholu zdecydowanie „nie lubi”.

Kolejnymi niezbyt dobrymi miejscami na trzymanie alkomatu jest kuchnia i łazienka, gdzie skraplać się może woda. Woda osadzając się na delikatnej elektronice alkomatu może doprowadzić do jego wewnętrznej korozji, a nawet uszkodzenia.

Podobnie jest z garażem, gdzie ze względu na wahania temperatur w ciągu dnia, także mamy do czynienia ze skraplaniem. W garażu jest tak, jakbyśmy trzymali alkomat na dworze.


Alkomat osobisty PROMILER iSOBER 30 w etui (źródło: PROMILER)


Alkomat najlepiej trzymać w suchym pomieszczeniu jak pokój lub sypialnia, w temperaturze pokojowej. Najlepiej w etui (część sprzedawanych przez nas alkomatów ma je dołączone) lub po prostu w opakowaniu. Poza zasięgiem alkoholu, szczególnie jego oparów. Zatem (mini)barek z alkoholami czy miejsce koło perfum bazujących na alkoholu odpadają.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przewozić alkomat samolotem, szczególnie jeśli zamierzamy wypożyczyć na miejscu samochód i jednocześnie nie rezygnować z próbowania lokalnych trunków. Alkomat w takim wypadku warto przewozić w etui, nie transportować go wraz z alkoholami, szczególnie które parują lub mogą się zbić.

Kalibracja alkomatu


Kalibracja alkomatu jest czynnością wykonywaną przez wyspecjalizowanego serwisanta, która gwarantuje prawidłowość wskazań alkomatu. Kalibracji dokonuje się na dedykowanych symulatorach wydechu.


Kalibracja ; podpis: Kalibracja alkomatu PROMILER (źródło: PROMILER)

Alkomaty PROMILER kalibrowane są tuż przed wysyłką do klienta, co przekłada się na ich dokładność i pewność pomiaru po wyciągnięciu z pudełka.

Klientom alkomatów PROMILER przysługuje bezpłatna kalibracja przez okres 12 miesięcy od zakupu lub po wykonaniu określonej dla danego modelu liczby pomiarów (najczęściej kilkuset). Darmowa roczna kalibracja wykonywana jest przez firmę PROMILER za darmo i bez limitu. Możliwa jest ona wysyłkowo lub na miejscu w centrali firmy w Poznaniu oraz oddziale w Warszawie.


Bezpiecznej podróży


Policja, ta w Polsce jak i za granicą, ściga z całą surowością wszystkich, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Szczególnie w letnich miesiącach, kiedy dochodzi do największej ilości wypadków po nim, warto polegać na pewnych wskazaniach alkomatu, nie zaś na własnym mylnym przeświadczeniu o trzeźwości lub nie do końca pewnych „alkomatach” online.