aktualności
wirtualny alkomat

Dzień Bezpiecznego Kierowcy 2024

W czwartek 25 lipca 2024 roku przypada kolejny coroczny Dzień Bezpiecznego Kierowcy. To dzień w którym doceniamy kierowców, którzy na drodze stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to okazja do przypomnienia kierowcom konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, w tym dotyczących zachowania trzeźwości.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Polsce

Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzony jest w naszym kraju każdego roku, począwszy od 2006 roku. Wybrano 25 lipca ponieważ w ten dzień przypadają imieniny Krzysztofa. Święty Krzysztof jest zaś patronem kierowców i bezpiecznych podróży.

Dzień ten ustanowiony został przez Duszpasterstwo Kierowców przy współpracy z Fundacją „Kierowca Bezpieczny”. Duszpasterstwo Kierowców to katolicka inicjatywa skierowana do kierowców, która ma na celu wspieranie ich duchowo i moralnie. „Kierowca Bezpieczny” to zaś fundacja założona przez Krzysztofa Hołowczyca, znanego polskiego kierowcy rajdowego.

Jako, że dzień ten ma katolickie pochodzenie w całej Polsce odbywają się msze święte w intencji kierowców. Dodatkowo przed kościołami święcone są pojazdy wszystkich chętnych, w tym także te należące do służb mundurowych jak Policja, Państwowa Straż Pożarna (PSP), Inspekcja Transportu Drogowego (ITD), Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Wojsko Polskie, Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD), straże miejskie czy Lasy Państwowe. Mają miejsce także uroczyste przejazdy aut, święcone są przydrożne kapliczki ze świętym Krzysztofem.

W Dzień Bezpiecznego Kierowcy polska Policja przeprowadza Dzień bez mandatu. Kierowcy, którzy w ten dzień popełnią drobne wykroczenie, liczyć mogą na pobłażliwość ze strony drogówki. Zamiast mandatu otrzymują oni od policjanta pouczenie. A czasem nawet gadżet związany z bezpieczeństwem w ruchu drogowym (np. kamizelkę odblaskową). Niekiedy patrole w ten dzień mają niecodzienny skład: policjanta i księdza. Od księdza kierowca otrzymać może np. kazania lub Dekalog Kierowcy „10 przykazań kierowcy”.

Przykazanie Dekalogu Kierowcy ‘Nie zabijaj – bądź trzeźwy’ mówi wprost, że siadanie za kierownicą pod wpływem alkoholu to grzech ciężki, bo stwarza zagrożenie życia i zdrowia naszego oraz innych ludzi. – powiedział ks. insp. dr Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców.

Na pobłażliwość nie mogą liczyć jednakże kierowcy po alkoholu. Przypomnijmy, że kierowanie pojazdem „na podwójnym gazie” stanowi zgodnie z polskim prawem wykroczenie (0,2 – 0,5 ‰) lub przestępstwo (powyżej 0,5 ‰) – w zależności od ilości alkoholu w organizmie. Kierowanie pod wpływem wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami prawnymi, z więzieniem oraz (od niedawna) konfiskatą auta lub jego równowartości włącznie.

Apel PROMILER-a o bezpieczeństwo i trzeźwość na drogach

Jako PROMILER, czołowa polska marka alkomatów premium, włączamy się w obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy. Mimo iż w Polsce z roku na rok spada liczba wypadków samochodowych (także po alkoholu) oraz ich ofiar, to jednak tempo tych zmian jest zbyt niskie. Alkohol za kierownicą pozostaje nadal jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce.

Wystarczy spojrzeć w ostatnie dostępne statystyki Policji, za 2023 rok. Z winy kierujących pod działaniem alkoholu doszło wówczas do 1 331 wypadków, w których rannych zostało 1 506 osób, zaś zginęło aż 212 osób! Zatem ponad 11 procent śmiertelnych wypadków na polskich drogach powodują właśnie pijani kierowcy!

Rok 2023Ogółem
– z tego z uczestnikami po alkoholu

– z tego ze sprawcami kierującymi po alkoholu
Wypadki20 9362 074 (9,9%)1 331 (6,3%)
Zabici1 893290 (15,3%)212 (11,1%)
Ranni24 1252 263 (9,4%)1 506 (6,2%)

Źródło: Policja, raport “Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku”, wypadki drogowe z udziałem alkoholu.

Policyjne statystyki za poprzednie lata niezmiennie pokazują, że najwięcej wypadków drogowych powodowanych przez kierujących po alkoholu ma miejsce podczas ciepłych miesiąców letnich (czerwiec, lipiec, sierpień). Najczęściej sprawcami powodującymi wypadki drogowe po alkoholu są kierowcy samochodów osobowych będący w wieku 25-39 lat. Powodują oni wypadki najczęściej w dni weekendowe (sobota, niedziela).

Lato to zatem doskonały czas na Dzień Bezpiecznego Kierowcy i apele do kierowców o bezpieczną i trzeźwą jazdę tak, aby dochodziło do najmniejszej liczby wypadków. Te bowiem są w Polska dosłownie zabójcze. Nasz kraj zajmuje wciąż niechlubne czołowe miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby zabitych na 100 wypadków drogowych. W 2020 roku wskaźnik ten wynosił aż 10,6. Oznacza to, że na 100 wypadków drogowych gnie ponad 10 osób! Dla porównania ryzyko utraty życia na polskich drogach jest niemal 10-krotnie wyższe niż np. w Niemczech czy też Austrii.

Alkomaty PROMILER na straży trzeźwości na polskich drogach

Oferowane przez nas alkomaty marki PROMILER są chętnie wykorzystywane przez Policję. Najbardziej znanym modelem jest alkomat przesiewowy PROMILER iBLOW. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd alkomat ten nazywany jest przez kierowców często „żółtą pałką”.

Alkomat PROMILER iBLOW (źródło: PROMILER)

Urządzenia PROMILER, zgodnie zresztą z motto marki „alkomaty nie tylko dla Policji”, kupowane są nie tylko przez Policję. Nabyć może je bowiem każdy. Obok profesjonalnych alkomatów policyjnych PROMILER ma w swojej ofercie także małe, kieszonkowe alkomaty osobiste przeznaczone dla każdego. Wykorzystują one technologię „policyjną”, czyli platynowe czujniki elektrochemiczne. To najbardziej dokładna i pewna technologia pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu dostępna na masowym rynku.

Życzenia od PROMILER-a dla kierowców

W Dzień Bezpiecznego Kierowcy marka PROMILER składa życzenia wszystkim kierowcom, którzy na drogach zachować chcą życzliwość i bezpieczeństwo.

Zachęca jednocześnie do przepisowej i bezpiecznej jazdy – w tym trzeźwej. Warto z tej okazji zaopatrzyć się (także) w alkomat. Zachęcamy do zakupu pewnego i sprawdzonego urządzenia czołowej marki PROMILER.