aktualności
wirtualny alkomat
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy to corocznie obchodzone 28 kwietnia święto propagujące bezpieczną pracę.

Jest to dzień świętowany już od dwóch dekad. Ustanowiony został w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy (ang. International Labour Organization, w skrócie ILO) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (ang. World Health Organization, w skrócie WHO) oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych (ang. International Trade Union Confederation, w skrócie ITUC).

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w 2024 roku

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy wypada w 2024 roku w niedzielę 28 kwietnia, dzień dla większości wolny od pracy. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o niebezpieczeństwach pracy po alkoholu.

Alkohol w pracy, podobnie jak alkohol na drogach, prowadzić może do opłakanych skutków. Już mała ilość spożytego alkoholu ma bowiem wpływ na zdolność do bezpiecznej pracy. Nawet pojedynczy nietrzeźwy pracownik w firmie stanowić może bardzo istotne ryzyko dla życia i zdrowia. Własnego jak i innych osób.

Problem pracy po alkoholu oraz picia alkoholu w pracy niestety nadal jest nierzadko społecznie bagatelizowany. Tymczasem dotyczyć on może niemal 30% pracowników w Polsce!

Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że liczba wypadków przy pracy w Polsce wciąż jest wysoka i wynosi kilkadziesiąt tysięcy rocznie

Wypadki przy pracy
Rok Wypadki W tym ciężkie W tym śmiertelne
2023 68 663 322 168

Część z tych wypadków przy pracy powodowana jest alkoholem.

Na szczęście od lutego 2023 roku pracodawcy w Polsce mogą już bez większych przeszkód prowadzić samodzielne kontrole trzeźwości swoich pracowników. Umożliwiły to długo wyczekiwane przez pracodawców zmiany prawa pracy.

Zmiany te oczekiwane były także przez pracowników, co pokazują badania ich postrzegania wśród świadczących pracę. Trudno się dziwić, każdy z nas woli bowiem pracować w bezpiecznym i trzeźwym środowisku, gdzie nieodpowiedzialny współpracownik nas nie zrani lub zabije.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

Również 28 kwietnia każdego roku, równolegle do Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, odbywa się Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Upamiętnia on pracowników, którzy przy pracy utracili życie lub zdrowie w rezultacie wypadków i chorób zawodowych.

Życzenie dla pracowników od PROMILER-a

Firma PROMILER, lider rynku alkomatów w Polsce, docenia wszystkich pracujących bez udziału alkoholu, z zachowaniem trzeźwości. Składamy życzenia wszystkim takim pracownikom doceniając ich poświecenie oraz odpowiedzialność. Dzięki takiej postawie funkcjonować może nowoczesne społeczeństwo.

Dziękujemy i życzymy każdorazowo bezpiecznej pracy, a także bezpiecznych powrotów z pracy do domu.