aktualności
wirtualny alkomat
Jaki jest przelicznik promili w wydychanym powietrzu na promile we krwi?

Jaki jest przelicznik promili w wydychanym powietrzu na promile we krwi?

Rola kierowcy wiążę się z dużą odpowiedzialnością. Jako osoba kierująca samochodem powinniśmy zadbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale również naszych pasażerów, a także innych podróżujących, których mijamy na drodze. Nic więc dziwnego, że alkomaty osobiste cieszą się rosnącą popularnością zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących kierowców. Pozwalają one nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim upewnić się, czy kierowca jest gotowy, aby ruszyć w drogę. Najpopularniejszym miernikiem trzeźwości jest promil i to właśnie on jest chętnie stosowaną jednostką w alkomatach osobistych. Warto jednak poznać, jaki jest rzeczywisty przelicznik promili w wydychanym powietrzu na promile we krwi, bowiem urządzenia wykorzystywane przez funkcjonariuszy podczas kontroli pokazują wynik  miligramach na litr wydychanego powietrza.>> Sprawdź PROMILER iSOBER 70 <<Co musisz wiedzieć o tytułowych miarach stężenia alkoholu?

Z pewnością zastanawiasz się, czym różni się promil od wcześniej wspomnianej jednostki w miligramach na litr. Otóż promil oznacza zawartość alkoholu w krwi, natomiast jednostka, która zostanie podana przez alkomat wykorzystywany podczas kontroli, dotyczy zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Oczywiście, urządzenia pomiarowe przeznaczone do użytku osobistego – dla prostoty w użytkowaniu, przedstawiają dane w promilach.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami stan nietrzeźwości określany jest w promilach. Co więcej, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Nie należy jednak cieszyć się, gdy policyjny alkomat wykaże wynik poniżej 0,20, gdyż dotyczy on stężenia w wydychanym powietrzu. Biorąc pod uwagę przelicznik alkomatu na promile, wynik uzyskany podczas kontroli trzeźwości przez funkcjonariuszy policji powinien wskazywać wartość niższą od 0,10 (mg/l).

Skróty BAC, BrAC, BBR – co oznaczają i co mają wspólnego z przelicznikiem?

Czy wiedziałeś, że stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest wprost proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi, zatem możemy przeliczać zawartość alkoholu w mg/l na promile? Naprawdę! Wszystko to za sprawą współczynnika BBR (ang. Blood Breath Ratio), który w Polsce, jak i w większości krajów europejskich wynosi 2100:1, pomijając poszczególne wyjątki np. Włochy czy Austrię. Dzięki niemu, korzystając z prawidłowo skalibrowanego alkomatu specjalistycznego, mierzącego zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu mamy możliwość jasnego określenia stężenia alkoholu we krwi bez konieczności wykonywania dodatkowych badań. Nie możemy jednak zapomnieć, że najczęściej kierowcy podczas mierzenia stanu trzeźwości mogą spotkać się z dwoma pozostałymi skrótami, czyli BAC oraz BrAC. Pierwszy z nich, czyli BAC (ang. Blood Alcohol Concentration) oznacza stężenie alkoholu we krwi, które jak wspomnieliśmy, jest wyrażane w promilach. BrAC (ang. Breath Alcohol Concentration) dotyczy natomiast stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, który jest mierzony w mg/l.

Przelicznik alkoholu mg na promile – poznaj podstawowe wzory

Wbrew pozorom przelicznik alkoholu mg na promile jest banalnie prosty. Wystarczy, że zastosujesz odpowiedni wzór. Wyobraź sobie sytuację, że posiadany przez Ciebie alkomat osobisty wskazuje wynik w mg/l, czyli jednostce, w której uzyskuje funkcjonariusz policji, sprawdzając Twój stan trzeźwości. Wynik owego badania wskazuje 0,3 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Aby dowiedzieć się, ile jest to promili, należy zastosować poniższy wzór.

X mg/l * 2,1 = ‰ (gdzie X, to zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu)

Zatem zgodnie z zarysowaną wcześniej sytuacją działanie powinno wyglądać następująco:

0,3 mg/l * 2,1 = 0,63 ‰

Oczywiście w internecie z powodzeniem znajdziesz niejeden kalkulator mg na promile, które pozwoli Ci w mgnieniu oka sprawdzić stan trzeźwości oraz Twoją gotowość do jazdy. Niemniej, jednak jeśli nie posiadasz jeszcze swojego alkomatu osobistego, to jest ten moment, abyś zadbał o bezpieczeństwo swoje oraz innych kierowców i pasażerów.

Przelicznik alkomatu na promile a wiarygodność urządzenia

Będąc kierowcą, należy pamiętać, że zarówno internetowy kalkulator mg na promile, jak i alkomat mają pewną tolerancję błędu pomiaru stężenia alkoholu we krwi lub zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym należy pamiętać, że tradycyjny alkomat w odróżnieniu do tego wirtualnego, jest zdecydowanie bardziej miarodajny – ze względu na bezpośrednią styczność z osobą badaną.

Wiele zależy również od procesów metabolicznych zachodzących w naszym organizmie, płci, wieku, rodzaju spożytego alkoholu, a przede wszystkim rodzaju oraz jakości posiadanego alkomatu osobistego. Nawet uzyskawszy wynik, który mieści się w przepisowym limicie, warto powstrzymać się przed potocznym wsiadaniem za kierownicę. Dlaczego? Powodów jest naprawdę wiele. Po pierwsze, gdy w naszym organizmie występuje stężenie alkoholu mieszczące się górnej granicy, należy wziąć pod uwagę, że mamy niewiele czasu, aby pozbyć się owego alkoholu z organizmu. 

Należy również pamiętać o wspomnianym błędzie pomiaru, a co za tym idzie, niepewności. Jeśli Twój alkomat nie został odpowiednio skalibrowany bądź powątpiewasz nad jakością jego wykonania, uzyskany z jego pomocą wynik może znacząco różnić się od tego wykazanego przez alkomat policyjny tudzież specjalistyczny.