aktualności
wirtualny alkomat

Kalibracja alkomatu

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Twój alkomat wymaga obsługi serwisowej? Za pomocą formularza na szybko i wygodnie możesz zgłosić alkomat na: kalibrację, naprawę lub reklamację.

kalibrację

naprawę

reklamację

FORMULARZ

PROCES KALIBRACJI ALKOMATÓW

Kalibracja alkomatu (inaczej kalibrowanie lub adiustacja) to weryfikacja wyników alkomatu z wynikami podanymi przez wzorzec jednostki miary.

REGULACJA CZUJNIKA

Podczas kalibracji alkomatów następuje regulacja czujnika urządzenia z oprogramowaniem, tak aby zawartość alkoholu we wtłaczanym powietrzu na wyświetlaczu alkomatu była taka sama, jak wartość podana na butelce odczynnika w kalibratorze.

INTERWAŁ KALIBRACYJNY

Każde urządzenie ma indywidualnie dobrany interwał kalibracyjny, wynikający z jego konstrukcji i przeznaczenia. Zazwyczaj, jeśli chodzi o alkomaty osobiste, należy je kalibrować co 3, 6 lub 12 miesięcy (zależnie od technologii).

CZĘSTOTLIWOŚĆ KALIBRACJI

Częstotliwość kalibracji alkomatów zależy od modelu alkomatu oraz technologii posiadanego sensora. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym kalibruje się rzadziej niż modele z sensorem półprzewodnikowym. Dokładne informacje o okresie i częstotliwości kalibrowania alkomatów w poszczególnych modelach znajdują się w ich instrukcjach obsługi.

Czym jest kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu ma na celu uzyskanie pewności, że urządzenie będzie podawało precyzyjne wyniki. Polega na porównaniu wyników z alkomatu (urządzenia pomiarowego) z wynikami wyznaczonymi przez wzorzec jednostki miary.

Proces dekalibracji

Wszystkie alkomaty posiadają sensor. Jest on najważniejszym elementem urządzenia. Podczas użytkowania alkomatu i przeprowadzania kolejnych pomiarów, sensor rozkalibrowuje się. Po wykonaniu określonej ilości badań, zaczyna podawać coraz mniej precyzyjne wyniki. Opisany powyżej proces, można określić dekalibracją.

Świadectwo kalibracji

Świadectwo kalibracji to dokument, który otrzymuje się po skalibrowaniu alkomatu. Świadczy on o tym, że urządzenie pokazuje wyniki zgodne z wzorcem wykorzystywanym przez laboratorium.

Częstotliwość adiustacji

Każdy alkomat może się od siebie różnić. Zazwyczaj kalibrację wykonuje się co 6 – 12 miesięcy. Dokładny czas zależy jednak od:

  • typu alkomatu,
  • czasu użytkowania
  • ilości wykonanych pomiarów

Do każdego alkomatu dołączona jest instrukcja. W nich znajduje się dokładna informacja o tym, jak często należy kalibrować alkomat. Aby urządzenie działało prawidłowo, należy bezwzględnie przestrzegać tych zaleceń.

Co wpływa na częstotliwość kalibracji?

Zazwyczaj znajdziemy tam dwa parametry – czas lub liczbę pomiarów. Przykładowo alkomat kalibrować należy:

  • co 6 miesięcy,
  • co 300 pomiarów.

Niektóre alkomaty posiadają licznik kalibracji. Ta dodatkowa funkcja ułatwia dopilnowanie terminu, w którym należy wysłać urządzenie do laboratorium – alkomat sam poinformuje użytkownika o tym, że zbliża się termin kalibracji.

Korzyści z kalibracji alkomatu

Jakie są korzyści z korzystania alkomatu? Przede wszystkim, należy mieć na uwadze, że jest to działanie obowiązkowe dla zachowania w pełni działającego urządzenia. Do zalet można zaliczyć:

  • Precyzyjne wyniki – nawet najwyższej jakości urządzenie nie będzie podawało precyzyjnych wyników, jeżeli nie będzie regularnie kalibrowane.
  • Dłuższa żywotność – sensor alkomatu to serce urządzenia. Jeżeli odpowiednio o niego zadbamy, urządzenie będzie działało dłużej.

Adiustacja u specjalistów

Proces kalibracji odbywa się w specjalnych laboratoriach kalibracyjnych, w których grupa wyszkolonych specjalistów zajmuje się urządzeniami. Będziemy mieć największą pewność, że alkomat podaje precyzyjne wyniki, jeżeli wyślemy sprzęt do miejsca, które zaleca producent.

Kalibracja tylko w sprawdzonym laboratorium

Wykonanie kalibracji w domu jest niemożliwe. Zastosowana w alkomatach specjalistyczna technologia, sprawia, że kalibracja wymaga eksperckiej wiedzy, odpowiednich warunków i drogiego sprzętu. Na stronach internetowych można znaleźć wiele poradników dotyczących kalibrowania alkomatu w warunkach domowych – nie warto z nich korzystać, ponieważ nie osiągniemy dzięki temu żadnych efektów.

Kalibracja a użytkownik prywatny

Kalibracja alkomatu osobistego jest także istotna. Wysokiej jakości urządzenie to dość duża inwestycja, a odpowiednie dbanie o sensor pozwoli na wydłużenie jego żywotności i da nam gwarancję poprawnego wyniku. Bez względu na to czy alkomat użytkujemy profesjonalnie, czy w domu, warto regularnie wysyłać go do laboratorium.

Czy każdy alkomat wymaga kalibracji?

Każdy sprzęt, który wyróżnia się wysoką jakością, wymaga kalibracji. Alkomaty, których nie da się skalibrować, nie będą pokazywać precyzyjnych wyników przez długi czas. Po osiągnięciu limitu pomiarów, nie będą nadawały się do dalszego użycia.

Kalibracja przy różnych rodzajach czujników

Najczęściej wykorzystywanymi czujnikami w alkomatach są sensory półprzewodnikowe lub elektrochemiczne. Sposób działania urządzenia będzie się różnił, w zależności od jego rodzaju.

Adiustacja alkomatów półprzewodnikowych

Posiadamy specjalistyczną wiedzę i sprzęt do kalibracji tego rodzaju urządzeń pomiarowych.

Dlaczego użytkownicy wybierają ten rodzaj alkomatu? Jego ogromną zaletą jest niższa cena, która wiąże się ze starszą i prostszą technologią zastosowaną w urządzeniu. Należy więc zdawać sobie sprawę z mniejszej dokładności wyników wskazywanych przez alkomat półprzewodnikowy. Jest on również bardziej wrażliwy. Użytkownik powinien zachować większą ostrożność przy wykonywaniu badania, aby dobrze zadbać o sensor.


Adiustacja alkomatów elektrochemicznych

Jesteśmy wieloletnim specjalistą w kalibracji najnowocześniejszych urządzeń pomiarowych.

Dlaczego użytkownicy wybierają tego typu urządzenie? W alkomacie elektrochemicznym stosuje się najnowszą technologię. Jego koszt będzie wyższy niż w przypadku alkomatu półprzewodnikowego. Sensory te wyróżniają się jednak większa precyzją i dłuższą żywotnością.
Warto wiedzieć, że alkomat elektrochemiczny wymaga dużo rzadszej kalibracji niż półprzewodnikowy. Oznacza to, że przy zakupie urządzenia z sensorem elektrochemicznym, dużo rzadziej musimy wysyłać go do laboratorium, ponieważ wysokiej jakości technologia pozwala na dłuższe cieszenie się dokładnymi wynikami.

Kalibracja a wzorcowanie alkomatu

Kalibracja alkomatu dotyczy każdego urządzenia, nawet tego wykorzystywanego w domu, natomiast wzorcowanie wykonywane jest dla bardziej wymagających użytkowników na przykład służby mundurowe.

Proces wzorcowania odbywa się w zewnętrznych akredytowanych laboratoriach i przy użyciu specjalistycznego sprzętu

Jak dbać o alkomat?

Oprócz kalibracji alkomatu, bardzo ważne jest również przestrzeganie innych zaleceń producenta. Można znaleźć między innymi informacje o:

  • Przedziale temperatur, w których należy przechowywać alkomat. Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie temperatury mogą uszkodzić urządzenie.
  • Wykonywaniu pomiaru od razu po jedzeniu, paleniu i spożywaniu alkoholu. Przeprowadzenie pomiaru zaleca się po odczekaniu określonego czasu po konsumpcji. Przed badaniem zaleca się również przepłukanie ust wodą.
  • Zakazie czyszczenia alkomatu i ustników środkami, które mają w swoim składzie alkohol. Mogą one nie tylko zaburzyć następne pomiary, ale również
    poważnie uszkodzić sensor.


Przed korzystaniem z alkomatu należy zapoznać się dokładnie z instrukcją, która jest do niego dołączona.

Jakie dodatki do alkomatu dokupić?

Producenci oferują wiele dodatków, które można dokupić, aby korzystanie z alkomatu było jeszcze prostsze, bardziej higieniczne i wygodne. W ofercie PROMILER można znaleźć między innymi:

  • Ustniki – wymienne ustniki pozwalają na zachowanie higieny na najwyższym poziomie. Dzięki temu kilka osób może wykonać pomiar za pomocą jednego urządzenia, bez obawy o przenoszenie się wirusów i bakterii.
  • Opakowanie ochronne – chroni alkomat przed zarysowaniem, wstrząsami przy upadku, wodą i uszkodzeniami. Przechowywane w opakowaniu urządzenie będzie znacznie bezpieczniejsze.
  • Dodatkowe baterie – posiadanie dodatkowych baterii pozwala na ich szybką wymianę w przypadku rozładowania urządzenia. Użytkownik może mieć pewność, że skorzystanie z alkomatu będzie możliwe w każdej chwili.

Kalibracja alkomatu – podsumowanie

Najważniejsze informacje o procesie kalibracji:

  • Każdy alkomat dobrej jakości należy kalibrować po: (1) wykonaniu konkretnej ilości pomiarów; (2) kilku miesiącach użytkowania.
  • Kalibracja wykonywana jest w specjalistycznych laboratoriach, przez ekspertów i z użyciem drogiego sprzętu, który jest do tego przeznaczony. Oznacza to, że wykonanie kalibracji w domu jest niemożliwe.
  • W cenie każdego alkomatu PROMILER jest aż rok darmowej kalibracji.
  • Regularna kalibracja pozwala na wydłużenie żywotności urządzenia i uzyskanie precyzyjnych wyników.
  • Alkomaty użytkowane przez służby mundurowe (np. policję) są regularnie kalibrowane.

    REGULACJA   CZUJNIKA

    Podczas kalibracji następuje REGULACJA CZUJNIKA urządzenia z oprogramowaniem tak, aby zawartość alkoholu w wtłaczanym powietrzu była taka sama na wyświetlaczu alkomatu, jak wartość podana na butelce odczynnika w kalibratorze.

    FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

    Uważasz, że Twój alkomat wymaga obsługi serwisowej? Za pomocą formularza na szybko i wygodnie możesz ZGŁOSIĆ ALKOMAT na:

    • KALIBRACJĘ
    • REKLAMACJĘ
    • NAPRAWĘ

    FORMULARZ

    Kalibracja

    Proces kalibracji alkomatów

    Kalibracja alkomatów (inaczej kalibrowanie lub adiustacja) to weryfikacja wyników alkomatu z wynikami podanymi przez wzorzec jednostki miary.

    Regulacja czujnika

    Podczas kalibracji alkomatów następuje regulacja czujnika urządzenia z oprogramowaniem, tak aby zawartość alkoholu we wtłaczanym powietrzu na wyświetlaczu alkomatu była taka sama, jak wartość podana na butelce odczynnika w kalibratorze.

    Interwał kalibracyjny

    Każde urządzenie ma indywidualnie dobrany interwał kalibracyjny, wynikający z jego konstrukcji i przeznaczenia. Zazwyczaj, jeśli chodzi o alkomaty osobiste, należy je kalibrować co 3, 6 lub 12 miesięcy (zależnie od technologii).

    Częstotliwość kalibracji alkomatów

    Częstotliwość kalibracji alkomatów zależy od modelu alkomatu oraz technologii posiadanego sensora. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym kalibruje się rzadziej niż modele z sensorem półprzewodnikowym. Dokładne informacje o okresie i częstotliwości kalibrowania alkomatów w poszczególnych modelach znajdują się w ich instrukcjach obsługi.

    PROCES   KALIBRACJI

    Kalibracja (inaczej kalibrowanie lub adiustacja) to weryfikacja WYNIKÓW ALKOMATU z wynikami podanymi przez wzorzec jednostki miary.

    Czym jest kalibracja alkomatu?

    Kalibracja alkomatu ma na celu uzyskanie pewności, że urządzenie będzie podawało precyzyjne wyniki. Polega na porównaniu wyników z alkomatu (urządzenia pomiarowego) z wynikami wyznaczonymi przez wzorzec jednostki miary.

    Proces dekalibracji

    Wszystkie alkomaty posiadają sensor. Jest on najważniejszym elementem urządzenia. Podczas użytkowania alkomatu i przeprowadzania kolejnych pomiarów, sensor rozkalibrowuje się. Po wykonaniu określonej ilości badań, zaczyna podawać coraz mniej precyzyjne wyniki. Opisany powyżej proces, można określić dekalibracją.

    Świadectwo kalibracji

    Świadectwo kalibracji to dokument, który otrzymuje się po skalibrowaniu alkomatu. Świadczy on o tym, że urządzenie pokazuje wyniki zgodne z wzorcem wykorzystywanym przez laboratorium.

    Częstotliwość adiustacji

    Każdy alkomat może się od siebie różnić. Zazwyczaj kalibrację wykonuje się co 6 – 12 miesięcy. Dokładny czas zależy jednak od:

    • typu alkomatu,
    • czasu użytkowania
    • ilości wykonanych pomiarów

    Do każdego alkomatu dołączona jest instrukcja. W nich znajduje się dokładna informacja o tym, jak często należy kalibrować alkomat. Aby urządzenie działało prawidłowo, należy bezwzględnie przestrzegać tych zaleceń.

    Co wpływa na częstotliwość kalibracji?

    Zazwyczaj znajdziemy tam dwa parametry – czas lub liczbę pomiarów. Przykładowo alkomat kalibrować należy:

    • co 6 miesięcy,
    • co 300 pomiarów.

    Niektóre alkomaty posiadają licznik kalibracji. Ta dodatkowa funkcja ułatwia dopilnowanie terminu, w którym należy wysłać urządzenie do laboratorium – alkomat sam poinformuje użytkownika o tym, że zbliża się termin kalibracji.

    Korzyści z kalibracji alkomatu

    Jakie są korzyści z korzystania alkomatu? Przede wszystkim, należy mieć na uwadze, że jest to działanie obowiązkowe dla zachowania w pełni działającego urządzenia. Do zalet można zaliczyć:

    • Precyzyjne wyniki – nawet najwyższej jakości urządzenie nie będzie podawało precyzyjnych wyników, jeżeli nie będzie regularnie kalibrowane.
    • Dłuższa żywotność – sensor alkomatu to serce urządzenia. Jeżeli odpowiednio o niego zadbamy, urządzenie będzie działało dłużej.

    Adiustacja u specjalistów

    Proces kalibracji odbywa się w specjalnych laboratoriach kalibracyjnych, w których grupa wyszkolonych specjalistów zajmuje się urządzeniami. Będziemy mieć największą pewność, że alkomat podaje precyzyjne wyniki, jeżeli wyślemy sprzęt do miejsca, które zaleca producent.

    Kalibracja tylko w sprawdzonym laboratorium

    Wykonanie kalibracji w domu jest niemożliwe. Zastosowana w alkomatach specjalistyczna technologia, sprawia, że kalibracja wymaga eksperckiej wiedzy, odpowiednich warunków i drogiego sprzętu. Na stronach internetowych można znaleźć wiele poradników dotyczących kalibrowania alkomatu w warunkach domowych – nie warto z nich korzystać, ponieważ nie osiągniemy dzięki temu żadnych efektów.

    Kalibracja a użytkownik prywatny

    Kalibracja alkomatu osobistego jest także istotna. Wysokiej jakości urządzenie to dość duża inwestycja, a odpowiednie dbanie o sensor pozwoli na wydłużenie jego żywotności i da nam gwarancję poprawnego wyniku. Bez względu na to czy alkomat użytkujemy profesjonalnie, czy w domu, warto regularnie wysyłać go do laboratorium.

    Czy każdy alkomat wymaga kalibracji?

    Każdy sprzęt, który wyróżnia się wysoką jakością, wymaga kalibracji. Alkomaty, których nie da się skalibrować, nie będą pokazywać precyzyjnych wyników przez długi czas. Po osiągnięciu limitu pomiarów, nie będą nadawały się do dalszego użycia.

    Kalibracja przy różnych rodzajach czujników

    Najczęściej wykorzystywanymi czujnikami w alkomatach są sensory półprzewodnikowe lub elektrochemiczne. Sposób działania urządzenia będzie się różnił, w zależności od jego rodzaju.

    Adiustacja alkomatów półprzewodnikowych

    Posiadamy specjalistyczną wiedzę i sprzęt do kalibracji tego rodzaju urządzeń pomiarowych.

    Dlaczego użytkownicy wybierają ten rodzaj alkomatu? Jego ogromną zaletą jest niższa cena, która wiąże się ze starszą i prostszą technologią zastosowaną w urządzeniu. Należy więc zdawać sobie sprawę z mniejszej dokładności wyników wskazywanych przez alkomat półprzewodnikowy. Jest on również bardziej wrażliwy. Użytkownik powinien zachować większą ostrożność przy wykonywaniu badania, aby dobrze zadbać o sensor.


    Adiustacja alkomatów elektrochemicznych

    Jesteśmy wieloletnim specjalistą w kalibracji najnowocześniejszych urządzeń pomiarowych.

    Dlaczego użytkownicy wybierają tego typu urządzenie? W alkomacie elektrochemicznym stosuje się najnowszą technologię. Jego koszt będzie wyższy niż w przypadku alkomatu półprzewodnikowego. Sensory te wyróżniają się jednak większa precyzją i dłuższą żywotnością.
    Warto wiedzieć, że alkomat elektrochemiczny wymaga dużo rzadszej kalibracji niż półprzewodnikowy. Oznacza to, że przy zakupie urządzenia z sensorem elektrochemicznym, dużo rzadziej musimy wysyłać go do laboratorium, ponieważ wysokiej jakości technologia pozwala na dłuższe cieszenie się dokładnymi wynikami.

    Kalibracja a wzorcowanie alkomatu

    Kalibracja alkomatu dotyczy każdego urządzenia, nawet tego wykorzystywanego w domu, natomiast wzorcowanie wykonywane jest dla bardziej wymagających użytkowników na przykład służby mundurowe.

    Proces wzorcowania odbywa się w zewnętrznych akredytowanych laboratoriach i przy użyciu specjalistycznego sprzętu

    Jak dbać o alkomat?

    Oprócz kalibracji alkomatu, bardzo ważne jest również przestrzeganie innych zaleceń producenta. Można znaleźć między innymi informacje o:

    • Przedziale temperatur, w których należy przechowywać alkomat. Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie temperatury mogą uszkodzić urządzenie.
    • Wykonywaniu pomiaru od razu po jedzeniu, paleniu i spożywaniu alkoholu. Przeprowadzenie pomiaru zaleca się po odczekaniu określonego czasu po konsumpcji. Przed badaniem zaleca się również przepłukanie ust wodą.
    • Zakazie czyszczenia alkomatu i ustników środkami, które mają w swoim składzie alkohol. Mogą one nie tylko zaburzyć następne pomiary, ale również
      poważnie uszkodzić sensor.


    Przed korzystaniem z alkomatu należy zapoznać się dokładnie z instrukcją, która jest do niego dołączona.

    Jakie dodatki do alkomatu dokupić?

    Producenci oferują wiele dodatków, które można dokupić, aby korzystanie z alkomatu było jeszcze prostsze, bardziej higieniczne i wygodne. W ofercie PROMILER można znaleźć między innymi:

    • Ustniki – wymienne ustniki pozwalają na zachowanie higieny na najwyższym poziomie. Dzięki temu kilka osób może wykonać pomiar za pomocą jednego urządzenia, bez obawy o przenoszenie się wirusów i bakterii.
    • Opakowanie ochronne – chroni alkomat przed zarysowaniem, wstrząsami przy upadku, wodą i uszkodzeniami. Przechowywane w opakowaniu urządzenie będzie znacznie bezpieczniejsze.
    • Dodatkowe baterie – posiadanie dodatkowych baterii pozwala na ich szybką wymianę w przypadku rozładowania urządzenia. Użytkownik może mieć pewność, że skorzystanie z alkomatu będzie możliwe w każdej chwili.

    Kalibracja alkomatu – podsumowanie

    Najważniejsze informacje o procesie kalibracji:

    • Każdy alkomat dobrej jakości należy kalibrować po: (1) wykonaniu konkretnej ilości pomiarów; (2) kilku miesiącach użytkowania.
    • Kalibracja wykonywana jest w specjalistycznych laboratoriach, przez ekspertów i z użyciem drogiego sprzętu, który jest do tego przeznaczony. Oznacza to, że wykonanie kalibracji w domu jest niemożliwe.
    • W cenie każdego alkomatu PROMILER jest aż rok darmowej kalibracji.
    • Regularna kalibracja pozwala na wydłużenie żywotności urządzenia i uzyskanie precyzyjnych wyników.
    • Alkomaty użytkowane przez służby mundurowe (np. policję) są regularnie kalibrowane.