aktualności
wirtualny alkomat

Święto Wojska Polskiego 2024


W czwartek, 15 sierpnia 2024 roku, obchodzimy coroczne Święto Wojska Polskiego. To wyjątkowy dzień, w którym hołdujemy służbie i poświęceniu ponad 200 tysięcy obecnych żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych.


Rys historyczny Święta Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego, ustanowione przez Sejm w 1992 roku, obchodzone jest 15 sierpnia. Wybrano ten dzień, ponieważ w 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, miała miejsce zwycięska Bitwa Warszawska, znana także jako Cud nad Wisłą. Podczas niej wojska rosyjskie zostały pokonane i zmuszone do odwrotu spod Warszawy, co uratowało stolicę i resztę odradzającej się właśnie Polski po ponad wieku zaborów.

Jednakże tradycja Święta Wojska Polskiego sięga jeszcze dalej – już w 1923 roku, w okresie II Rzeczypospolitej, obchodzono Dzień Żołnierza. Niestety, w 1947 roku święto to zostało zakazane przez komunistyczne władze. W III RP wróciło już jako Święto Wojska Polskiego.

Jako że Święto Wojska Polskiego przypada w dniu katolickiego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dlatego jest dniem wolnym od pracy.

Obchody Święta Wojska Polskiego (źródło: MON)


Współczesne Wojska Polskiego

Wojsko Polskie, fachowo określane jako Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, to największa służba mundurowa w Polsce, która ma za zadanie stać na straży suwerenności Polski oraz jej bezpieczeństwa i pokoju. Obecnie w Wojsku Polskim służy 216 tys. osób.

W skład naszego wojska wchodzi pięć rodzajów sił zbrojnych: najliczniejsze Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne oraz Wojska Obrony Terytorialnej (WOT).

Pod względem liczebności Polska ma trzecią co do wielkości armię w NATO (po USA i Turcji). Polska na na obronność przeznacza ponad 2% swojego PKB.


Obchody Święta Wojska Polskiego

Choć Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w całym kraju, to największe uroczystości odbywają się tradycyjnie w Warszawie. Po raz kolejny centralne obchody będą miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Tam będzie miała miejsce honorowa zmiana warty, a przez centrum miasta przejedzie uroczysta defilada wojskowa – jedna z głównych atrakcji obchodów.

W sumie w 2024 roku w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie weźmie udział aż 2,5 tysiąca polskich żołnierzy z poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.

Zaprezentowanych zostanie 220 jednostek najnowocześniejszego sprzętu oraz 80 statków powietrznych, które znajdują się na wyposażeniu polskiego wojska. Wśród nich będą m.in. czołgi podstawowe Abrams i K2 Czarna Pantera, armatohaubice Krab i K9A1, transportery Rosomak, wyrzutnie rakiet HIMARS, systemy obrony przeciwrakietowej Patriot i Narew, wozy piechoty Borsuk oraz wozy rozpoznawcze Kleszcz i Żmija.

Pojazdy będzie można podziwiać w ruchu. Wezmą one bowiem udział w uroczystej defiladzie na Wisłostradzie, która stanowi jedną z głównych arterii Warszawy (na ten czas zostanie wyłączona z ruchu).

Na terenie obchodów zostaną rozstawione punkty i stoiska informacyjne, w których zaprezentują się jednostki, formacje, instytucje, uczelnie i muzea wojskowe.

Nie zabraknie występów orkiestr wojskowych. Obecni będą także lekarze i medycy wojskowi, którzy przy okazji zbierać będą krew od ochotników – m. in. na potrzeby poszkodowanych w wypadkach drogowych z alkoholem, który wciąż niestety stanowi na drogach jedną z głównych przyczyn utraty zdrowia i życia.

Ponadto, odbędą się uroczystości i wydarzenia upamiętniające żołnierzy, weteranów oraz poległych.

Z kolei przed Muzeum Wojska Polskiego będzie można porozmawiać z żołnierzami i obejrzeć z bliska ich wyposażenie.

Dodatkowo będą obecni także rekonstruktorzy historyczni pokazujących długą i chwalebną historię polskiego oręża.

W 2024 roku polskim żołnierzom towarzyszyć będzie niemal 100 kolegów z innych krajów NATO: USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Przypomnijmy, że 2024 roku świętujemy 25. lat Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Wszystkie wydarzenia związane z Wojskiem Polskim mają otwarty charakter, a udział w nich jest oczywiście bezpłatny. Oprócz wszystkich chętnych, którzy przybędą na uroczystości, w uroczystościach udział wezmą także najwyższe władze państwowe.

Szacunek należy się wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom służb mundurowych. Każdy, który działa na rzecz bezpieczeństwa zasługuje na naszą wdzięczność. Wyrazem tej wdzięczności będą właśnie obchody święta Wojska Polskiego.” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i jednocześnie minister obrony narodowej.

W innych polskich miastach również odbędą się podobne uroczystości, choć w skromniejszym zakresie. Każdorazowo to wspaniałe okazje, aby wspólnie świętować i docenić naszych żołnierzy.


Alkomaty PROMILER na służbie w Wojsku Polskim

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że Wojsko Polskie wyposażone jest (także) w alkomaty. Stanowią one specyficzną “broń”, ale nie do walki z wrogiem – ich celem jest zwalczanie nietrzeźwych kierowców.

Alkomaty w Wojsku Polskim są przede wszystkim na wyposażeniu jednostek wojskowych oraz Żandarmerii Wojskowej (ŻW), która stanowi wydzieloną, “policyjną” część Wojska Polskiego.


Alkomat policyjny PROMILER iBLOW będący również na wyposażeniu wojska

Żandarmi wojskowi mają prawo kontrolować trzeźwość kierowców na drogach w Polsce – zarówno wojskowych, jak i cywilów, co wielu kierowców może zaskoczyć. Zgodnie ze swoimi statutowymi zadaniami Żandarmeria Wojskowa stoi na straży dyscypliny, porządku publicznego i prawa szczególnie w środowisku wojskowym oraz miejscach, gdzie odbywają się aktywności wojskowe. Są to zatem tereny poligonów, jednostek wojskowych. Są to także kolumny wojskowe, defilady czy też uroczystości, jak właśnie Święto Wojska Polskiego. Podczas patroli i kontroli żandarmi współpracują często z innymi służbami mundurowymi jak Policja, straże miejskie (SM), Straż Graniczna (SG), Straż Ochrony Kolei (SOK), Inspekcja Transportu Drogowego (ITD), Państwowa Straż Pożarna (PSP) itp.

Polscy wojskowi wykorzystują nasz alkomat PROMILER iBLOW. Jest to opracowany w Polsce profesjonalny alkomat elektroniczny z rozbudowanymi funkcjami i możliwością szybkiego badania wielu osób. To prawdziwy kombajn wśród alkomatów przeznaczonych dla służb mundurowych: policji czy wojska.

Oprócz szybkiego i dokładnego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu alkomat PROMILER iBLOW emitować może także światło w różnych kolorach. Białe światło (latarka) umożliwia podświetlenie twarzy osoby badanej przy słabym świetle lub doświetlenie innych miejsc. Dzięki tej możliwości badanie trzeźwości może być przeprowadzone także w nocy. Zielone i czerwone światło, używane do sygnalizowania wyniku badania trzeźwości (trzeźwy lub nietrzeźwy), stanowić może jednocześnie światło do ręcznego kierowania ruchem drogowym. Użyteczna funkcja, szczególnie dla żandarmów i żołnierzy zabezpieczających wojskowe przejazdy oraz transporty.

Co ciekawe oprócz klasycznej wersji żółtej alkomatu PROMILER iBLOW w sprzedaży mamy także wersję „wojskowa”, z obudową w kolorach maskujących (moro).


Alkomat PROMILER iBLOW w wersji „militarnej”


Życzenia dla żołnierzy od PROMILER-a

Jako PROMILER, marka alkomatów premium, dołączamy się do obchodów Święta Wojska Polskiego.

W ten szczególny dzień wyrażamy naszą wdzięczność wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, którzy poświęcają się dla naszego bezpieczeństwa. Dziękujemy za ich trud i oddanie. Życzymy im zdrowia, pomyślności oraz dalszej służby dla Polski.

Pamiętamy jednocześnie o aż 80 sportowcach będących jednocześnie żołnierzami, którzy wzięli udział w zakończonych właśnie Igrzyskach w Paryżu. Dziękujemy im za sukcesy sportowe, szczególnie te uwieńczone metalami.

Na końcu dziękujemy żołnierzom za bycie klientami marki profesjonalnych alkomatów PROMILER.