aktualności
wirtualny alkomat

Bezpieczne Wakacje 2024

Rozpoczynające się wakacje 2024 roku to dla większości nas czas wypoczynku, ale dla policjantów to czas wytężonej pracy. W całej Polsce bowiem trwa letnia policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2024”.

Wzmożone wakacyjne kontrole trzeźwości

Na drogach, szczególnie tych prowadzących do popularnych miejsc wypoczynku Polaków, policjanci sprawdzają zarówno pojazdy, jak i ich kierowców. Pilnują oni głównie prawidłowego stanu technicznego pojazdu, przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, korzystania z pasów bezpieczeństwa, zakazu korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, właściwego przewożenia dzieci oraz stanu trzeźwości kierujących – najważniejszego dla nas aspektu.

Policjanci wyposażeni są (także) w alkomaty, czyli przenośne urządzenia elektroniczne do badania stanu trzeźwości, który ustalony jest na podstawie przebadania wydychanego powietrza.

Kontrola trzeźwości kierowców na drodze ekspresowej S3 prowadzącej nad morze (źródło: Policja)

Celem kontroli trzeźwości na drogach jest przede wszystkim wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców oraz ograniczenie liczby zdarzeń drogowych po alkoholu – kolizji, wypadków a nawet katastrof drogowych.

Kontrole trzeźwości podczas „Bezpiecznych wakacji” prowadzone są głównie przez tzw. drogówkę, czyli policję drogową w charakterystycznych białych czapkach. Czasem pomagają im także policjanci innych pionów, np. prewencji.

Trzeźwość sprawdzana jest także na wodzie, wśród sterników łodzi i jachtów – tych motorowych i żaglowych. Kontrole trzeźwości wśród wodniaków prowadzi głównie policja wodna.

Zabronione kierowanie po alkoholu

Jako, że alkohol na drogach prowadzi do wielu tragedii w przypadku złapania na jeździe pod wpływem nie ma co liczyć na pobłażliwość Policji. W Polsce, podobnie jak w innych krajach świata, kierowanie pojazdami po alkoholu jest zabronione. Alkohol jest bowiem substancją psychoaktywną, która silnie oddziałuje na człowieka – w tym także kierowanie pojazdami. Dlatego też jazda „na podwójnym gazie” stanowi zgodnie z polskim prawem wykroczenie lub przestępstwo – w zależności ilości alkoholu w organizmie.

PromileStan kierowcyPrzewinienie
0 – 0,2‰
0,2 – 0,5‰po spożyciuwykroczenie
powyżej 0,5‰nietrzeźwośćprzestępstwo

Latem najwięcej wypadków po alkoholu

Jak pokazują policyjne statystyki z zeszłych lat (i dekad) to właśnie latem dochodzi do największej ilości wypadków drogowych powodowanych przez kierujących po alkoholu. Poniżej liczba takich wypadków drogowych w 2023 roku.

Miesiąc 2023 rokuWypadkiOdsetek
styczeń806,0%
luty705,3%
marzec876,5%
kwiecień937%
maj1299,7%
czerwiec15211,4%
lipiec16812,6%
sierpień14911,2%
wrzesień14911,2%
październik1057,9%
listopad926,9%
grudzień574,3%
Razem1331100%

Źródło: Policja, raport “Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku”, wypadki drogowe spowodowane przez kierujących będących pod działaniem alkoholu w 2023 roku w układzie miesięcznym.

Najwięcej wypadków z udziałem alkoholu ma miejsce w dni weekendowe, czyli w sobotę i niedzielę.

DzieńOdsetek wypadków
poniedziałek12,9%
wtorek10,8%
środa11,0%
czwartek12,4%
piątek15,2%
sobota19,4%
niedziela18,3%

Źródło: Policja, raport “Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku”, wypadki drogowe z udziałem użytkowników dróg będących pod działaniem alkoholu według dni tygodnia.

Nic dziwnego, to w weekendy obywa się najwięcej spotkań towarzyskich i wydarzeń, na których pojawia się alkohol.

Najczęściej sprawcami wypadków drogowych po alkoholu są kierowcy samochodów osobowych w wieku 25-39 lat.

Główne przyczyny wypadków drogowych pod wpływem to:

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (59,2%),
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (9,4%),
  • nieprawidłowe wymijanie (5,6%).

Wakacyjna mapa śmiertelnych wypadków drogowych

W 2024 roku Policja już po raz szósty przygotowała „Mapę Wypadków Drogowych Ze Skutkiem Śmiertelnym”. Jest to mapa Polski z nanoszoną codziennie liczbą i lokalizacją wypadków drogowych z ofiarami śmiertelnymi – począwszy od początku wakacji 2024.

Miejsca wypadków oznaczone są na mapie jako czarne punkty. Nowe wypadki z ostatniej doby wyróżniane są kolorem żółto-czerwonym. Mapa jest interaktywna. Aby poznać szczegółowe informacje o konkretnym wypadku drogowym wystarczy kliknąć w wybrany punkt na mapie. Otrzymujemy dodatkowe informacje, jak rodzaj wypadku, liczba ofiar czy rodzaju uczestnika ruchu drogowego.

Mapa dostępna jest pod pod adresem:

Taka wizualizacja, wydawałby się, suchych danych zwrócić ma uwagę kierowców oraz mediów na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Za każdym punktem na mapie kryje się ludzka tragedia. Mapa skłania do refleksji oraz zachęca do wspólnego dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Alkomaty policyjne PROMILER iBLOW

Podczas rutynowych kontroli trzeźwości, a także podczas trwającej już akcji „Bezpieczne Wakacje 2024”, polska Policja wykorzystuje często oferowany przez nas alkomat policyjny PROMILER iBLOW.

Alkomat policyjny PROMILER iBLOW, który ze względu na swój charakterystyczny wygląd nazywany jest często „żółtą pałką” (źródło: PROMILER)

Jest to profesjonalny alkomat przesiewowy, czyli urządzenie umożliwiające kontrolowanie trzeźwości dużej liczby kierowców w krótkim czasie. Pomiar trzeźwości jednej osoby trwa takim urządzeniem zaledwie kilka sekund.
PROMILER iBLOW to alkomat bezustnikowy. Podczas kontroli urządzenie przystawiane jest pod usta kierowcy, który wystarczy by na niego dmuchnął.

Na wakacje własny alkomat PROMILER

Wakacje, lato to multum okazji towarzyskich, imprez i ciekawych wydarzeń. Nierzadko z udziałem alkoholu.

Dlatego też należy szczególnie się pilnować chcąc wsiąść do pojazdu. Aby wiedzieć, czy (już) jest się trzeźwym i można kierować na pewno nie warto polegać na własnym przeświadczeniu o trzeźwości. Sami policjanci często przyznają, że wielu złapanych przez nią kierowców miało w organizmie tzw. alkohol resztkowy, z poprzedniego dnia. Nawet następnego dnia po spożyciu poziom alkoholu w organizmie może być bowiem wysoki, wyższy niż dozwolony w Polsce poziom 0,2 promila.

Dlatego najlepiej polegać na fizycznym alkomacie elektronicznym. Najlepiej pewnym i dokładnym jak PROMILER, który wykorzystywany jest przez samą Policję.

Alkomaty osobiste PROMILER, dostępne dla każdego, wyposażone są w technologię „policyjną”. Tą samą dokładną technologię pomiaru elektrochemicznego co w alkomatach policyjnych. Platynowe czujniki elektrochemiczne, stanowiące serce alkomatów PROMILER, mają sporą powierzchnię, co przekłada się na dokładność pomiaru potwierdzoną w wielu niezależnych testach i rankingach. Przykładowo alkomat PROMILER AL 8000 PLUS wykazać się może błędem pomiaru zaledwie +/- 0,05‰ przy pomiarze 0,5‰.

Alkomaty marki PROMILER dostępne są dosłownie w całej Polsce. Oferowane są one zarówno w sprzedaży internetowej, z szybką (nawet tego samego dnia) wysyłką pod dowolny wskazany adres, jak i w sieciach popularnych elektromarketów (np. Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD czy Auchan). Tamże dostępne są na półce, od ręki. Alkomaty PROMILER znajdują się także w ofercie partnerskich wyspecjalizowanych sklepów z alkomatami.

Alkomaty PROMILER objęte są programem darmowych kalibracji przez okres 12 miesięcy od zakupu lub po wykonaniu określonej dla danego modelu liczby pomiarów (najczęściej kilkuset). Kalibracja alkomatu jest specjalistyczną czynnością serwisową, która gwarantuje prawidłowość wskazań alkomatu. Bezpłatna roczna kalibracja wykonywana jest przez firmę PROMILER za darmo i bez limitu. Możliwa jest ona wysyłkowo lub na miejscu w centrali firmy w Poznaniu oraz oddziale w Warszawie.

Alkomaty PROMILER są kalibrowane tuż przed wysyłką do klienta lub punku sprzedaży. Wyposażone są już w baterie, zatem gotowe są do pomiaru zaraz po wyjęciu z pudełka.

W sprzedawanych zestawach znajdują się także dodatkowe ustniki wielokrotnego użytku. Dzięki temu z urządzenia korzystać może w higieniczny sposób kilka osób.

Dodatkowo alkomaty PROMILER objęte są gwarancją aż do 5 lat od chwili zakupu!

Podsumowanie

Policja przez cały rok ściga z całą surowością wszystkich, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jednakże szczególnie w letnich miesiącach, kiedy dochodzi do największej ilości wypadków po alkoholu, działania te są nasilone co wyraża się w corocznej akcji „Bezpieczne Wakacje”. Akcja ta to już stały, powtarzalny element działań prewencyjno-kontrolnych polskiej Policji na drogach całej Polski.

Nie warto ryzykować zdrowiem i życiem swoim. Nie warto ryzykować zdrowiem i życiem także innych. Dlatego tego lata warto kupić alkomat i być przygotowanym na kontrole trzeźwości w ramach „Bezpiecznych Wakacji”. W tym roku, jak i następnych latach. Alkomaty PROMILER, właściwie użytkowane, służyć mogą bowiem latami.