aktualności
wirtualny alkomat

Dzień Przedsiębiorcy 2024

W piątek 21 czerwca 2024 roku przypada kolejny coroczny Dzień Przedsiębiorcy. Doceniając znaczenie przedsiębiorców w nowoczesnym społeczeństwie i gospodarce jednocześnie przestrzegamy przed fatalnymi skutkami nietrzeźwych pracowników.

Przedsiębiorcy w Polsce

Każdego dnia w Polsce powstaje około 1 000 firm.


Rok

Nowe działalności
2021350,4 tys.
2022366,8 tys.
2023359,5 tys.
2024 (1 kwartał)92,0 tys.

źródło: Liczba rejestracji przedsiębiorstw, Główny Urząd Statystyczny (GUS)

Są to głównie jednoosobowe działalności gospodarcze, w skrócie JDG. Stanowią one aż ponad 80% wszystkich rejestracji nowych przedsiębiorstw w Polsce.

Forma prawnaOdsetek nowych rejestracji
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą81,28%
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością16,44%
Spółki jawne0,26%
Spółki komandytowe0,26%
Proste spółki akcyjne0,25%
Spółki akcyjne0,03%
Spółki partnerskie0,03%
Spółki komandytowo-akcyjne0,02%
Pozostałe0,11%

źródło: Struktura rejestracji przedsiębiorstw według form prawnych w 1 kwartale 2024 roku, Główny Urząd Statystyczny (GUS)

JDG stanowią zdecydowaną większość firm w Polsce – nie tylko nowo rejestrowanych, ale także już istniejących. Często zapominamy jednak, że w tej formie prawnej to przedsiębiorca za działania firmy całym swoim majątkiem! Także za skutki działań własnych nietrzeźwych pracowników.

Nietrzeźwi pracownicy śmiertelnym zagrożeniem dla polskich firm

Tworząc, prowadząc i rozwijając własny biznes przedsiębiorcy nierzadko sięgają po własne oszczędności, środki z banku czy też od rodziny. W swoją firmę inwestują mnóstwo czasu i wysiłku. Warto, żeby ich trud nie został zniweczony przez choć jednego nietrzeźwego pracownika, których przez swoją nieodpowiedzialność narazić może przedsiębiorcę na straty:

 • majątku (zniszczenia, awarie, przestoje, kary umowne, odszkodowania, utratę klientów),
 • zdrowia (wypadki przy pracy, urazy),
 • życia (śmierć własna lub innych osób).

Innymi słowy pracownik po alkoholu doprowadzić może, w skrajnych przypadkach, nawet do upadku firmy.

Dlatego PROMILER, polska marka alkomatów premium, przypomina, że od niedawna przedsiębiorcy mogę minimalizować ryzyko alkoholu w firmie. Od lutego 2023 roku przedsiębiorcy uzyskali bowiem pełne prawo do samodzielnej kontroli trzeźwości pracowników. Możliwe to stało się wraz ze zmianami przeprowadzonymi w prawie pracy.

Obecnie przedsiębiorca przeprowadzić może alkomatem kontrolę trzeźwości pracownika w firmie, jeśli:

 • podejrzewa pracę pod wpływem,
 • podejrzewa spożywanie alkoholu w miejscu pracy,
 • chce przeprowadzić prewencyjną kontrolę trzeźwości.

Wcześniej, przed nowelizacją Kodeksu pracy, pracodawcy nie do końca mieli możliwość zbadania trzeźwości bez wyraźniej zgody pracownika. W przypadku podejrzenia nietrzeźwości mogli oni jedynie wezwać policjantów, którzy to następnie wykonywali badanie trzeźwości u pracownika.

Dane Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) szczegółowo badającej poszczególne wypadki przy pracy pokazują, że alkohol stanowi przyczyną nawet kilku procent takich wypadków w Polsce! Warto zatem wdrożyć kontrole trzeźwości pracowników.

RokWypadki przy pracy– w tym ciężkie– w tym śmiertelne
202368 663322168

Źródło: Wypadki przy pracy, Główny Urząd Statystyczny (GUS)

Alkomat to skuteczne oręże do walki z alkoholem w firmie. Alkomat to doskonały prezent dla przedsiębiorcy lub firmy. Warto wybrać sprawdzoną markę PROMILER.

Jako PROMILER mamy w ofercie kilkadziesiąt modeli alkomatów nadających się do kontroli trzeźwości pracowników, które można pogrupować w:

 • alkomaty osobiste (np. PROMILER iSOBER) – małe, kieszonkowe urządzenia umożliwiające przebadanie do kilku osób dzięki wymiennym ustnikom,
 • alkomaty przesiewowe (np. PROMILER iBLOW) – małe bezustnikowe urządzenia umożliwiające szybkie przebadanie trzeźwości dużych grup pracowników,
 • alkomaty dowodowe (np. PROMILER ALP-1) – małe ręczne urządzenia z dołączaną drukarką do dokładnego udokumentowania wyników pomiaru trzeźwości u pracowników,
 • alkomaty stacjonarne (np. PROMILER EBS-010) – automatyczne urządzenia kontroli dostępu przy wejściu do firmy,
 • blokady alkoholowe (np. PROMILER ALX 1000) – alkomaty uniemożliwiające uruchomienie pojazdu, jeśli w wydychanym powietrzu kierowcy zostanie wykryty alkohol.

Dzień Przedsiębiorcy

Dzień Przedsiębiorcy ustanowiony został przez polski Sejm w 2016 roku. Od tego czasu obchodzony jest co roku, zawsze w dniu 21 czerwca.

To święto, które ma na celu uhonorowanie i docenienie przedsiębiorców. Dzięki silnej gospodarce możliwe jest istnienie i działanie sprawnego państwa, czyli domu dla nas wszystkich.

W Dniu Przedsiębiorcy w całym kraju odbywają się różne okolicznościowe wydarzenia: konferencje, seminaria, szkolenia, spotkania, kursy czy też konferencje prasowe. W trybie zarówno online, jak i w “realu”.

To dzień w którym dostrzegamy osiągnięcia polskich przedsiębiorców oraz ich firm. W odbiorze społecznym rola przedsiębiorców, jaką odgrywają w kształtowaniu rzeczywistości wokół, często nie jest bowiem wystarczająco wyraźnie dostrzegana.

Podziękowania dla przedsiębiorców

Z okazji Dnia Przedsiębiorcy składamy wszystkim polskim przedsiębiorcom życzenia zdrowia oraz pomyślności. Dalszego spokojnego i bezpiecznego prowadzenia firmy bez alkoholu w miejscu pracy.

Dziękujemy za wysiłek, poświęcenie oraz ich wkład w rozwój naszej wspólnej gospodarki i naszego społeczeństwa.