aktualności
wirtualny alkomat

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego 2024

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego to obchodzone w maju corocznie święto wszystkich kierowców zawodowych.

Jest to dosyć nowe święto. Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego obchodzony jest bowiem od 2016 roku, w którym to został ustanowiony przez dwie organizacje:

  • Międzynarodowy Związek Kierowców Zawodowych (fra. Union Internationale des Chauffeurs Routier, w skrócie UICR) – największą na świecie organizację zrzeszająca ponad 1,8 mln kierowców zawodowych,
  • Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (ang. International Road Transport Union, w skrócie IRU) – globalną federację branży transportowej, która stoi na straży interesów przewoźników autobusowych, autokarowych, taksówkarskich i ciężarowych.

To dzień honorujący ciężko pracujących kierowców zawodowych. Kierowcy zawodowi to wszyscy, którzy pracują za kierownicą. Zatem są to kierowcy ciężarówek, autobusów, busów, taksówek i innych specjalistycznych pojazdów.

Mimo, że na co dzień zapewniają oni nam płynny transport (nas samych i towarów dla nas), to są oni często niedoceniani. Hałas, spaliny, wibracje, stres, odpowiedzialność za przewożonych ludzi oraz mienie, choroby zawodowe (zwyrodnienie kręgosłupa, zakrzepica itp.) to codzienność ludzi pracy za kierownicą. Do tego dalekie, trwające czasami kilka tygodni wyjazdy zagraniczne oznaczające rozłąkę z najbliższymi.

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego w 2024 roku

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego obchodzony jest każdego roku w drugi piątek maja. W 2024 roku wypada on zatem w piątek 10 maja.

Życzenie dla kierowców zawodowych od PROMILER-a

Firma PROMILER, lider rynku alkomatów w Polsce, docenia wszystkich pracujących za kółkiem. Składamy życzenia wszystkim kierowcom zawodowym doceniając ich poświecenie, dzięki któremu funkcjonować może nowoczesne społeczeństwo.

Dziękujemy i życzymy każdorazowo bezpiecznego powrotu do domu.