aktualności
wirtualny alkomat

Majówka PROMILER

Majówka 2024

Majówka to corocznie wyczekiwany początek sezonu letniego, który zawsze przypada na początek miesiąca maja. To okres kilku dni wolnych od pracy, podczas których chętnie wyjeżdżamy, spotykamy się, spacerujemy, grillujemy, piknikujemy, opalamy się, działkujemy, wędkujemy, jeździmy na rowerze itp. Jednym słowem: wypoczywamy.

O ile dla nas to czas relaksu, to dla Policji czas wzmożonych działań prewencyjno-kontrolnych. Jak co roku w tym okresie polscy funkcjonariusze organizują bowiem akcję Bezpieczna Majówka. W jej ramach policjanci czuwają nad bezpieczeństwem osób udających się na wypoczynek i wypoczywających.

Majówka w 2024 roku

W 2024 roku majówka zaczyna się w środku tygodnia. Trwa przez trzy dni – od środy 1 maja do piątku 3 maja, jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu na 2 maja (w tym roku wypada w dzień pracujący). W wersji „przedłużonej”, jeśli nie pracujemy w sobotę i niedzielę, majówka potrwa przez 5 dni – od środy 1 maja aż do niedzieli 5 maja.


Data

Dzień

Wolne

Majówka

1 maja 2024

środa

ustawowo (Święto Pracy)

Majówka

2 maja 2024

czwartek

urlop

Majówka

3 maja 2024

piątek

ustawowo (Święto Konstytucji 3 Maja)

Majówka

4 maja 2024

sobota

zwyczajowo

przedłużona majówka

5 maja 2024

niedziela

ustawowo (niedziela)

przedłużona majówka

W 2024 roku w wersji „extra-przedłużonej” majówkę można jeszcze bardziej wydłużyć biorąc dodatkowe 2 dni urlopu (poniedziałek 29 kwietnia i wtorek 30 kwietnia). Wówczas majówka rozpoczyna się już w sobotę 27 kwietnia i trwa aż do niedzieli 5 maja. Daje to aż 9 dni wolnego!

Akcja policyjna Bezpieczna Majówka

Majówka to czas wytężonej pracy policjantów, którzy w całodobowych służbach dbać będą o bezpieczeństwo w ramach akcji Bezpieczna Majówka.

Jak w każdą poprzednią majówkę, także w 2024 roku spodziewać się należy wzmożonego ruchu i kontroli policyjnych na drogach, szczególnie prowadzących do atrakcyjnych miejsc wypoczynku oraz wyjazdowych i dojazdowych do niektórych miejscowości i dużych miast.

W zeszłym roku, podczas trwającej 5 dni policyjnej akcji Bezpieczna Majówka 2023, policjanci zatrzymali na drogach aż 1 840 nietrzeźwych kierowców! Odnotowali także 306 wypadków, w których śmierć poniosło 26 osób, a 353 osób zostało rannych.

Dla porównania, w analogicznym majówkowym okresie 2022 roku, Policja zatrzymała 1 821 nietrzeźwych kierowców, odnotowała 348 wypadków, 33 ofiary śmiertelne oraz 389 osób rannych.


Akcja

Nietrzeźwi kierowcy

Bezpieczna Majówka 2023

1 840

Bezpieczna Majówka 2022

1 821

Majówka 2024 na drodze

Podobnie jak w zeszłych latach, na drogach wszystkich 16 województw Polski także w 2024 roku na kierowców czekać będzie w sumie kilka tysięcy policjantów drogówki. Mundurowi w charakterystycznych białych czapkach i żółtych kamizelkach odblaskowych czuwać będą nad porządkiem w ruchu drogowym i bezpieczeństwem jego uczestników, wykorzystując do tego m. in. radiowozy, motocykle i drony oraz mierniki prędkości, wideorejestratory, narkotesty i co nas szczególnie interesuje… alkomaty.

Prowadzenie „na podwójnym gazie” jest prawnie niedozwolone i surowo karane. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu nie ma co liczyć na taryfę ulgową ze strony Policji. Jak pokazują statystyki prowadzenie po alkoholu stanowi bowiem niestety nadal jedną z głównych przyczyny wypadków drogowych w Polsce, zatem mundurowi reagują na alkohol natychmiastowo i stanowczo.


Promile

Stan kierowcy

Przewinienie

0-0,2 ‰0,2-0,5 ‰

po spożyciu

wykroczenie

powyżej 0,5 ‰

nietrzeźwość

przestępstwo

Polska drogówka do kontroli trzeźwości wykorzystuje często PROMILER iBLOW. Alkomat ten, ze względu na swój charakterystyczny kształt, nazywany jest powszechnie „żółtą pałką”.

Alkomat policyjny PROMILER iBLOW

Jest to dokładny alkomat przesiewowy, który umożliwia funkcjonariuszom szybką kontrolę alkoholu w wydychanym powietrzu. Wystarczy zaledwie kilka sekund na osobę, by otrzymać wynik.

[źródło: https://www.youtube.com/watch?v=HFD69iO_D0s; opis: Filmik promujący Bezpieczną Majówkę, video: Policja]

Tegoroczna majówka jest pierwszą jeśli chodzi o obowiązywanie nowych, surowych przepisów przewidujących konfiskatę auta za jazdę po alkoholu lub narkotykach. Od 14 marca 2024 roku bowiem każdy, kto kieruje pojazdem lub spowoduje wypadek w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z jego utratą. Już niedługo okaże się, ilu nietrzeźwych kierowców pozbędzie się swojego auta podczas tegorocznej majówki.

Majówka 2024 nad wodą/na wodzie

W majówkę wiele osób skorzysta ze spędzania czasu nad wodą lub na wodzie. Warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach bezpieczeństwa, dzięki czemu wypoczynek nie zakończy się tragedią.

Nawet jeśli majówka będzie ciepła to warto unikać kąpieli, szczególnie po alkoholu. Temperatura wody jest jeszcze niska, co może być bardzo niebezpieczne. Alkohol w krwi prowadzi nierzadko do utonięcia w wodzie.

Dodatkowo należy zwracać szczególną uwagę na dzieci bawiące się nad wodą.

Majówka to także zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na różnego typu akwenach, jak jeziora, rzeki, zalewy, zbiorniki, stawy lub kanały, pojawią się

wielbiciele wodnej rekreacji na łódkach, żaglówkach, motorówkach, kajakach, pontonach, jachtach lub rowerach wodnym. Będą tam także policjanci, zarówno na brzegu jak i na wodzie (policja wodna).

[źródło: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/32/32-192461_g.jpg ; opis: Policja wodna (grafika: Policja)]

Woda nie wybacza pomyłek. Awaria, nieuwaga lub nietrzeźwość mogą skończyć się tragicznie. Dlatego też policja kontroluje na wodzie nie tylko sprzęt wodny, ale także stan trzeźwości sterników i użytkowników sprzętów i jednostek pływających wraz z uprawnienia do ich sterowania (jeśli są wymagane).

Woda jest jak droga. Płynąć łodzią motorową i mając od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie, popełnia się wykroczenie. Jeśli zaś stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staje się przed sądem jako sprawca przestępstwa.

Płynąc jednostką bez silnika (żaglówka, kajak, rower wodny), zakres od 0,2 do 0,5 promila (stan po spożyciu) skutkuje odholowaniem jednostki do wyznaczonego portu przez służbę kontrolującą. Ponad 0,5 promila (stan nietrzeźwości) to nie tylko odholowanie, ale także kara grzywny.

Pamiętamy także o wyposażeniu obowiązkowym na wodzie, jakim są kapoki lub koło ratunkowe.

Majówka 2024 w górach

Policyjny nadzór ruchu i kontrole będzie także na drogach prowadzących w góry. Na szlaku, zamiast alkoholu wysokoprocentowych napojów na szlaku lepiej wybrać np. wysokoenergetyczną żywność i wodę.

Majówka 2024 na grillu / ognisku

Grillować można w Polsce ze względną swobodą, o ile nie stwarzamy zagrożenia pożarowego – np. rozpalamy go w lesie lub na polanie bliżej niż 100 metrów do lasu. Ognisko zaś rozpalić można w miejscach tylko do tego wyznaczonych, inaczej zapłacimy mandat nawet do 5 tys. zł. Na swojej działce ognisko można palić, o ile oddalone będzie ono 4 metry od granicy działki, 10 metrów od pola uprawnego i aż 100 metrów od lasu.

Spotykając się ze znajomymi na świeżym powietrzu, np. przy ognisku lub grillu, pamiętajmy także, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Załamanie tego zakazu stanowi wykroczenie zagrożone mandatem karnym w wysokości 100 złotych. Wyjątkiem są miejsca prywatne (np. własna działka, ogród, balkon) lub przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów (np. bary plażowe, ogródki piwne) oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu przez władze lokalne (gminy i miasta, które zarządzającym przestrzenią publiczną).

Po ognisku lub grillu zakrapianym alkoholem nigdy nie prowadzimy pojazdów.

Majówka 2024 w pracy

Osoby, które w majówkę pracują nie mogą liczyć z tego powodu na taryfę ulgową. Na drogach kierowców wykonujących obowiązki zawodowe obowiązują takie same przepisy, jak w inne dni roku. Podczas pracy, w biurze lub zakładzie, pracodawca przeprowadzić może cały czas kontrolę trzeźwości. Umożliwia to niedawna nowelizacja kodeksu pracy.

Alkomat PROMILER na majówkę

Firma PROMILER, która jest numerem 1 rynku alkomatów w Polsce, przyłącza się do akcji promującej bezpieczeństwo podczas majówki, dbając o trzeźwą jazdę. PROMILER rusza z kampanią promującą w Internecie bezpieczną majówkę – na banerach internetowych i w mediach społecznościowych.

Unikanie alkoholu i badanie się alkomatem przed prowadzeniem pojazdu to najprostszy sposób na uniknięcie problemów. W ofercie PROMILER-a jest wiele kieszonkowych alkomatów osobistych, które wykorzystując elektrochemiczną technologię „policyjną”, zapewniają dokładny pomiar. Warto zainwestować w bezpieczeństwo swoje i innych, kupić jeden z nich.

PROMILER życzymy wszystkim Państwu bezpiecznego i udanego majowego weekendu. Majówka może być bezpieczna, jeśli wszyscy zadbamy o jej bezpieczeństwo.