aktualności
wirtualny alkomat
Jak wygląda czas trzeźwienia? Poznaj tabele trzeźwienia.

Jak wygląda czas trzeźwienia? Poznaj tabele trzeźwienia.

Większość z nas była w sytuacji kiedy, w ciągu tygodnia pracy znajomy wyciągnął nas na jedno piwo i skończyło się kilkoma lub całkowicie innym wysokoprocentowym trunkiem. Budzisz się rano i owocem zakrapianej imprezy jest kac i bardzo złe samopoczucie. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z profesjonalnego alkomatu i sprawdzić swój stan, można też skorzystać z dostępnej w sieci tabeli trzeźwienia. Warto sprawdzić czas trzeźwienia po alkoholu w formie tabeli, która jest tylko wskazówką, najlepszym testem na trzeźwość jest alkomat tradycyjny. W tym artykule dowiesz się jak czytać tabele trzeźwienia jak określić czas trzeźwienia i móc bezpiecznie pojechać do pracy lub na umówione spotkanie.

Jak wygląda proces pozbywania się alkoholu z organizmu?

Czas trzeźwienia jest procesem bardzo złożonym, dla naszego organizmu to bardzo duży wysiłek szczególnie dla wątroby, ale też żołądka, jelit oraz nerek. W czasie trawienia alkoholu dodatkową dolegliwością jest kac. To nic innego jak odwodnienie organizmu przez alkohol. Wynika to z całego mechanizmu trawienia alkoholu, który najpierw trafia do żołądka, później wędruje do jelit, żeby finalnie trafić do krwi. Ostatnim organem, do którego trafia alkohol jest wątroba.

Czas trzeźwienia po alkoholu tabela ma za zadanie przybliżyć Cię czy jesteś w stanie już prowadzić samochód. Tabela jest skonstruowana w prosty i czytelny sposób, rodzaj wypitego napoju odpowiada zawartości alkoholu we krwi, a także jaki jest czas trzeźwienia do całkowitego wytrzeźwienia. Dzięki tej tabeli możesz przeczytać, wybierając odpowiedni rodzaj alkoholu, który nas interesuje o konkretnym woltażu procentowym. W tej tabeli trzeźwienia jest pokazany czas trzeźwienia do różnych typów wypitego alkoholu. Dla przykładu po wypiciu pół litra wódki o 40% mocy należałoby trzeźwieć 13h. Ciekawostką jest, że całkowity detoks w organizmie i regeneracja narządów trwa 21 pełnych dni bez grama alkoholu. Jak widać, żeby doszło do całkowitego wytrzeźwienia, musi upłynąć odpowiedni czas.

Czy warto wierzyć tabeli?

Tabela pokazuje nam, czas trzeźwienia ta informacja może być pomocna, lecz czy jesteś w stanie jej zaufać i powierzyć swoje uprawnienia, swoje życie lub innego uczestnika ruchu drogowego? Tabela została wykonana jako wzór do przybliżenia stanu upojenia, w którym się znajdujesz. Nie może być pewnikiem, gdy musisz wsiąść za kierownicę samochodu. Największym hamulcem przed podjęciem złej decyzji powinna być wyobraźnia i stworzenie w niej wizji wypadku. Zwróćcie uwagę, że ta tabela trzeźwienia nie bierze pod uwagę płci, wagi oraz spożycia posiłku przed lub po wypiciu.
Kilka osób wzięło udział w badaniu trzeźwości, w którym wzięto pod uwagę płeć oraz wagę i wiek.

Mężczyzna wiek 27 lat oraz 115 kg wagi, już po upływie godziny od spożycia alkoholu typu piwo mógł kierować samochodem, a po wypiciu wódki już po dwóch godzinach.
Kolejną osobą była kobieta w wieku 21 lat i wadze 50 kg, była zdolna do kierowania pojazdem dopiero po trzech godzinach od spożycia lampki wina, po kieliszku wódki po 5 godzinach.

Ostatnim przykładem jest mężczyzna w wieku 22 lat i 80 kg wagi, który straciłby prawo jazdy, gdyby prowadził auto po spożyciu puszki piwa i butelki likieru. Czas trzeźwienia wyniósłby ponad 4 godziny.

To prosty przykład tabeli trzeźwienia jak nasz organizm radzi sobie z trawieniem alkoholu przy różnych czynnikach, które na to wpływają. Mimo że ta tabela pokazuje możliwość kierowania po upływie odpowiedniego czasu to lepiej zainwestować we własny alkomat i sprawdzić się profesjonalnym testem na trzeźwość niż powierzyć swoje prawo jazdy i mieć poważne problemy prawne.

Co wpływa na proces trzeźwienia?

Czas trzeźwienia jest różny dla każdej osoby, na proces trzeźwienia wpływa wiele czynników, mimo dwóch podobnych organizmów czas trzeźwienia może się różnić. Które czynniki mają największe znaczenie co do szybkości trzeźwienia? Czytając dalsza część artykułu, dowiesz się więcej na ten temat.

Najważniejszym czynnikiem jest posiłek, to dzięki niemu trawimy alkohol szybciej i często bez nieprzyjemnego kaca następnego dnia. Konsekwencją spożycia dużej ilości alkoholu bez posiłku są wymioty, z powodu zatrucia alkoholowego. Oczywiście rodzaj posiłku, jaki wybierzesz przed piciem alkoholu, ma duży wpływ tłuszcze, białka i węglowodany to składniki, które powodują wolniejsze wchłanianie alkoholu do krwi.

W wielu badaniach wzięto pod uwagę płeć, kobiety szybciej wchłaniają alkohol niż mężczyźni, z powodu mniejszej ilości płynów, a to za sprawą mniejszej ilości mięśni. Dlatego czas trzeźwienia jest dłuższy, co pokazuje tabela trzeźwienia. Waga osoby badanej ma znaczący wpływ na ilość spożycia alkoholu oraz czas trzeźwienia.

Czy jest metoda na szybkie trzeźwienie?

Istnieją legendy o metodach szybkiego trzeźwienia, niektórzy wybierają czarną kawę, zimny prysznic a są tacy co wybiorą się na porządny obiad lub fast food typu kebab. Dzięki tym praktykom trawienie alkoholu nie jest szybsze. Żeby szybko wytrzeźwieć, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii: