aktualności
wirtualny alkomat
Ile wódki trzeba wypić, żeby mieć 1 promil alkoholu?

Ile wódki trzeba wypić, żeby mieć 1 promil alkoholu?

Podczas niezobowiązujących spotkań w gronie znajomych, jak i ważnych uroczystości chętnie sięgamy po alkohol. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż wysokoprocentowe trunki uchodzą za jeden ze sposobów na skuteczne rozluźnienie się, nawiązanie nowych znajomości, a także uczczenie ważnego wydarzenia. Równocześnie jednak spożycie alkoholu uniemożliwia pełnienie roli kierowcy. Ile trzeba wypić, żeby mieć 1 promil alkoholu? 1 promil to ile to alkoholu? Jeśli nie chcesz rezygnować z dobrej zabawy, a także zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i ewentualnych pasażerów to doskonale się składa. W poniższym artykule odpowiemy, ile wódki należy wypić, aby stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi wyniosło 1 promil, a także jak sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie, wykorzystując dostępne rozwiązania!





1 promil – ile to alkoholu?

Pełniąc rolę kierowcy, w naszej głowie pojawia się szereg obliczeń, pozwalających określić ile promili możemy mieć aktualnie we krwi, a co za tym idzie, za jaki czas możemy wsiąść do samochodu, aby bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu. Należy zauważyć, że czas trzeźwienia u każdego przebiega inaczej, gdyż ma na niego wpływ wiele czynników, a przede wszystkim osobistych predyspozycji, czyli wieku, wagi, płci, ogólnego stanu zdrowia, a także ilości alkoholu, jaka została spożyta. Z tego również względu nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć 1 promil, to ile to alkoholu. Równocześnie należy pamiętać, że po spożyciu alkohol w pierwszej kolejności przedostaje się do żołądka. Na tym etapie rozpoczyna się wchłanianie. Następnie dociera do jelita cienkiego, skąd dociera do krwi, wraz z którą jest transportowany do wątroby. Alkohol, który nie uległ rozłożeniu w wątrobie, finalnie przedostaje się do krwiobiegu w czystej postaci.

Aby nie zastanawiać się 1 promil, ile to wódki, a także nie podejmować pochopnych kroków, mogąc zakończyć się uszczerbkiem na zdrowiu, warto zainwestować w urządzenie, które pozwoli na bieżący i wartościowy monitoring, czyli podręczny alkomat. Na naszej stronie internetowej znajdziesz zarówno alkomaty osobiste, jak i specjalistyczne, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo swoje oraz innych na drodze.

Ile trzeba wypić, żeby mieć 1 promil alkoholu?

Za każdym razem, gdy spożywasz alkohol, w Twojej głowie pojawiają się kolejne pytania, dotyczące jego stężenia w organizmie? Zastanawiasz się nie tylko nad czynnikami wpływającymi na wynik, ale 1 promil ile to alkoholu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi? Z góry musimy zaznaczyć, że nie da się jednoznacznie określić, ile trzeba wypić, żeby mieć 1 promil alkoholu w organizmie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każda osoba cechuje się różnymi możliwościami zarówno pod względem spożycia, jak i procesu metabolicznego. Co to oznacza? Inny wynik będzie miała kobieta, a inny mężczyzna. Niemniej jednak przyjmuj się, że 1 promil równa się 100 miligramom czystego alkoholu w 1 decylitrze krwi. Co więcej, zgodnie z obowiązującym na terenie Polski prawem za „porcję standardową” uważa się 10 gram czystego alkoholu etylowego. Przyjętą ilość zawiera m.in.:

  • 30 ml wódki zawierającej 40% alkoholu,
  • 100 ml wina zawierającego 12% alkoholu,
  • 250 ml piwa zawierającego 5% alkoholu.

Jak sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie?

Możliwości, aby sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie, jest kilka. Pierwszym z nich, gdy nie posiadamy pod ręką alkomatu, jest przeprowadzenie prostego szeregu obliczeń, przy wykorzystaniu stosownego wzoru: P = A/ ( Q x W), w którym:

  • P, to ilość promili we krwi,
  • A, to ilość spożytego alkoholu etylowego,
  • Q, to stały współczynnik obliczeniowy (w przypadku mężczyzn wynosi on 0,7; natomiast w przypadku kobiet 0,6),
  • W, czyli masa ciała.

Innym sposobem jest skorzystanie z wirtualnego alkomatu, który wymaga podania, takich informacji, jak wiek, płeć, masa ciała, ilość oraz rodzaj wypitego alkoholu. Należy jednak pamiętać, że chcąc uzyskać dokładniejsze wyniki zdecydowanie lepiej wyposażyć się w profesjonalny alkomat, który w przeciągu kilku sekund pozwoli nam sprawdzić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu oraz naszą gotowość do bezpiecznej jazdy.