Kierowco, już niedługo zmiany w przepisach – sprawdź jak drogówka będzie badać alkomatem!

Kierowco, już niedługo ważne zmiany w przepisach – sprawdź w jaki sposób drogówka będzie przeprowadzać badanie alkomatem!

 

Promiler, Policja kontroluje trzeźwość

Fot. Promiler, Policja kontroluje trzeźwość

 

Policja używa najwyższej jakości sprzętu do detekcji alkoholu, np. marki PROMILER, ale należy pamiętać, że po zjedzeniu cukierka z alkoholem lub zastosowaniu płynu do płukania jamy ustnej, musimy odczekać z testowaniem, ok. 15 minut. W związku z tym rządzący wyszli z propozycją zmian w prawie.

 

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rozporządzenie dotyczące kontroli trzeźwości kierowców. Drogówka będzie miała obowiązek odczekania 15 minut przed wykonaniem badania. Resort zdrowia chce wprowadzić taki obowiązek, aby uniknąć wpływu innych czynników niż alkohol na wynik testów.

 

Czy to prawda, że alkomat wskaże zawartość po użyciu płynu do płukania ust?

Po użyciu płynu do płukania ust, należy odczekać minimum 15 minut do pomiaru alkomatem. Zalecamy, aby przestrzegać tego czasu ze względu na to, że w płynie do płukania ust znajduje się alkohol, a bezpośrednio po jego użyciu w jamie ustnej znajduje się wysokie stężenie alkoholu, które nie tylko sprawi, że alkomat pokaże błędnie, ale też możemy trwale uszkodzić sensor (utleni się on pod wpływem tak dużej dawki alkoholu). W związku z tym nowy przepis byłby bardzo zasadny.

 

Czy e-papieros wpływa na wynik pomiaru?

Zgodnie z nowymi przepisami, test trzeźwości będzie można przeprowadzić dopiero 15 minut po spożyciu alkoholu lub paleniu papierosów. Podobno pomysł podsunęli sami kierowcy, którzy stwierdzili, że bezpośrednio po użyciu elektronicznego papierosa alkomaty wskazują zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Rzekomo ma być to spowodowane zawartością glikolu i gliceryny. Sprawdziliśmy to jednak na alkomatach osobistych elektronicznych – nasze wysokiej klasy urządzenia nie wskazały zawartości alkoholu!