Jak wybrać alkomat?
Wybór alkomatu nie jest łatwym zadaniem. Podpowiadamy jak kupić dobry alkomat, który nie zawiedzie naszych oczekiwań. Dobór detektora alkoholu jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Sprawdź jak wybrać dobry alkomat!
Jaki alkomat jest najdokładniejszy?
Dokładność alkomatu to jedna z głównych cech, na którą w pierwszej kolejności zwraca uwagę klient. Zasadniczo jednak nie powinna być ona dominującą cechą, przez pryzmat której patrzymy na wybór testera. W zależności od technologii dokładność alkomatów osobistych waha się od 20% do 5%. Czy jednak warto dokładać nawet kilkaset złotych do alkomatu, który ma dużo niższy błąd pomiarowy? W dalszej części artykułu otrzymasz odpowiedź na to pytanie!
Do czego ma służyć alkomat?
Podział alkomatów ze względu na zastosowanie:
- osobiste – niewielkie urządzenia do uzytku „domowego”
- profesjonalne (firmowe) – urządzenia wyposażone w sensor o większej powierzchni, dzięki czemu mają niższy błąd pomiarowy i nie wymagają tak częstych kalibracji; przykładowe modele: iBlow, ALP-1
- stacjonarne – alkomaty przeznaczone do montażu w miejscach publicznych oraz w obiektach hotelowo-gastronomicznych czy sklepach, umożliwiające samodzielne zbadanie się użytkownikom; zazwyczaj mają postać dużych „Skrzynek” i wyświetlają lub wydają komunikaty przeprowadzające użytkownika przez badanie; przykładowe modele: AL 4000, EBS
- przesiewowe – alkomaty stosowane zarówno przez policję, jak i np. firmy ochroniarskie do wstępnego badania dużej liczby osób (np. podczas zgromadzeń, imprez plenerowych, kontroli drogowych); konstrukcja alkomatu tego typu pozwala na bardzo szybkie badanie (kilka sekund) i wykonanie wielu testów (nawet do pół tysiąca) jeden po drugim; alkomat przesiewowy nie służy do dokładnego badania indywidualnych osób; przykładowe modele: iBlow, EBS.
Jaki rodzaj alkomatu wybrać?
Różne rodzaje alkomatów są dedykowane do różnych zastosowań. Przedstawiamy najczęściej spotykane podziały alkomatów na kategorie. Alkomaty możemy podzielić ze względu na sposób działania:
- chemiczny – alkotest do jednorazowego użytku; badanie oparte jest na reakcji chemicznej, pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu substancja zawarta w alkoteście zmienia kolor; np. alkomat jednorazowy PROMILER;
- elektroniczny – urządzenie oparte na złożonej elektronice, podzespołach i oprogramowaniu; badanie oparte jest o tzw. sensor czyli część elektroniki alkomatu wskazującej dokładne stężenie.
Tak jak widać z powyższego zestawienia alkomat elektroniczny wykonuje badanie za pomocą tzw. sensora. Część jest „sercem alkomatu”, które przechowuje dawkę wzorcową stężenia alkoholu, aby porównać ją z wydmuchaną przez użytkownika próbką.
Podział alkomatów elektronicznych ze względu na rodzaj sensora:
- półprzewodnikowe
- elektrochemiczne
- spektrofotometryczne
Jaki alkomat wybrać do użytku osobistego?
Alkomat osobisty musi spełniać szereg wymogów – musi być poręczny, łatwy w obsłudze, mieć czytelny wyświetlacz. Alkomaty osobiste to niewielkie urządzenia dedykowane użytkownikom indywidualnym do sporadycznego badania w warunkach domowych. Alkomaty osobiste mogą mieć zarówno sensor przewodnikowy, jak i elektrochemiczny. Trzeba sobie zdawać sprawę, że konstrukcja tego typu alkomatów wymaga częstszej kalibracji niż w urządzeniach dla firm czy służb mundurowych (zazwyczaj co pół roku lub rok). Błąd pomiarowy alkomatu osobistego jest zazwyczaj większy niż w alkomatach profesjonalnych.
Przykładowe modele: AL 6000, AL 8000, AL 5500, AL 9000 Lite itd.