Jak wybrać alkomat?

Jak wybrać alkomat?

Wybór alkomatu nie jest łatwym zadaniem. Podpowiadamy jak kupić dobry alkomat, który nie zawiedzie naszych oczekiwań. Dobór detektora alkoholu jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Sprawdź jak wybrać dobry alkomat!

Jaki alkomat jest najdokładniejszy?

Dokładność alkomatu to jedna z głównych cech, na którą w pierwszej kolejności zwraca uwagę klient. Zasadniczo jednak nie powinna być ona dominującą cechą, przez pryzmat której patrzymy na wybór testera. W zależności od technologii dokładność alkomatów osobistych waha się od 20% do 5%. Czy jednak warto dokładać nawet kilkaset złotych do alkomatu, który ma dużo niższy błąd pomiarowy? W dalszej części artykułu otrzymasz odpowiedź na to pytanie!


Do czego ma służyć alkomat?

Podział alkomatów ze względu na zastosowanie:

 • osobiste – niewielkie urządzenia do uzytku „domowego”
 • profesjonalne (firmowe) – urządzenia wyposażone w sensor o większej powierzchni, dzięki czemu mają niższy błąd pomiarowy i nie wymagają tak częstych kalibracji; przykładowe modele: iBlow, ALP-1
 • stacjonarne – alkomaty przeznaczone do montażu w miejscach publicznych oraz w obiektach hotelowo-gastronomicznych czy sklepach, umożliwiające samodzielne zbadanie się użytkownikom; zazwyczaj mają postać dużych „Skrzynek” i wyświetlają lub wydają komunikaty przeprowadzające użytkownika przez badanie; przykładowe modele: AL 4000, EBS
 • przesiewowe – alkomaty stosowane zarówno przez policję, jak i np. firmy ochroniarskie do wstępnego badania dużej liczby osób (np. podczas zgromadzeń, imprez plenerowych, kontroli drogowych); konstrukcja alkomatu tego typu pozwala na bardzo szybkie badanie (kilka sekund) i wykonanie wielu testów (nawet do pół tysiąca) jeden po drugim; alkomat przesiewowy nie służy do dokładnego badania indywidualnych osób; przykładowe modele: iBlow, EBS.

Jaki rodzaj alkomatu wybrać?


Różne rodzaje alkomatów są dedykowane do różnych zastosowań. Przedstawiamy najczęściej spotykane podziały alkomatów na kategorie. Alkomaty możemy podzielić ze względu na sposób działania:

   chemiczny – alkotest do jednorazowego użytku; badanie oparte jest na reakcji chemicznej, pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu substancja zawarta w alkoteście zmienia kolor; np. alkomat jednorazowy PROMILER;
   elektroniczny – urządzenie oparte na złożonej elektronice, podzespołach i oprogramowaniu; badanie oparte jest o tzw. sensor czyli część elektroniki alkomatu wskazującej dokładne stężenie.


Tak jak widać z powyższego zestawienia alkomat elektroniczny wykonuje badanie za pomocą tzw. sensora. Część jest „sercem alkomatu”, które przechowuje dawkę wzorcową stężenia alkoholu, aby porównać ją z wydmuchaną przez użytkownika próbką.
Podział alkomatów elektronicznych ze względu na rodzaj sensora:

 • półprzewodnikowe
 • elektrochemiczne
 • spektrofotometryczne


Jaki alkomat wybrać do użytku osobistego?

Alkomat osobisty musi spełniać szereg wymogów – musi być poręczny, łatwy w obsłudze, mieć czytelny wyświetlacz. Alkomaty osobiste to niewielkie urządzenia dedykowane użytkownikom indywidualnym do sporadycznego badania w warunkach domowych. Alkomaty osobiste mogą mieć zarówno sensor przewodnikowy, jak i elektrochemiczny. Trzeba sobie zdawać sprawę, że konstrukcja tego typu alkomatów wymaga częstszej kalibracji niż w urządzeniach dla firm czy służb mundurowych (zazwyczaj co pół roku lub rok). Błąd pomiarowy alkomatu osobistego jest zazwyczaj większy niż w alkomatach profesjonalnych.


Przykładowe modele: AL 6000, AL 8000, AL 5500, AL 9000 Lite itd.