Dlaczego kalibrować alkomat?

Dlaczego kalibrować alkomat?

Dlaczego należy kalibrować alkomat? Jak każde urządzenia pomiarowe alkomaty mają skomplikowaną strukturę. Zbudowane są z precyzyjnie dobranych i specjalnie zaprojektowanych elementów. Każdy alkomat pod wpływem różnych czynników, a także w trakcie normalnego użytkowania ulega rozkalibrowaniu. Co to oznacza? Alkomat nie wskazuje prawidłowo wyników. 


Dlaczego trzeba kalibrować alkomat?

Jak każde urządzenia pomiarowe alkomaty mają skomplikowaną strukturę. Zbudowane są z precyzyjnie dobranych i specjalnie zaprojektowanych elementów: komputera, przepływomierza, czujnika alkoholu, bazy danych wzorcowych czy oprogramowania. Każdy alkomat pod wpływem różnych czynników i w trakcie normalnego użytkowania ulega rozkalibrowaniu. Co to oznacza? Alkomat nie wskazuje prawidłowo wyników. Przeczytaj jak tego uniknąć!


Rozkalibrowany alkomat

Jeżeli chcesz by Twój alkomat wskazywał prawidłowo, musisz go serwisować w autoryzowanym serwisie nie rzadziej niż raz na pół roku. Absolutnie każdy alkomat pod wpływem wielu czynników ulega rozkalibrowaniu i po pewnym czasie nie wskazuje prawidłowo. Następuje to już nawet po kilku miesiącach od zakupu. Dlaczego alkomat się rozkalibrowuje? Wraz z upływem czasu sensor zużywa się i jego wskazania różnią się od tych zapamiętanych w bazie danych pomiarów wzorcowych. Dlatego urządzenia te wymagają okresowej kalibracji, czyli ponownego ustawienia danych wzorcowych.


Pomiar alkomatem – wpływ czynników

Alkomat to czułe i profesjonalne urządzenie, na które wpływ ma wiele czynników. Niektóre są naprawdę nieoczywiste, np. temperatura ciała osoby badanej. Okazuje się, że u osób mających wyższą temperaturę ciała o 1 stopień wyniki pomiaru są nawet do około 7% wyższe niż osoby o niższej temperaturze ciała. Natomiast intensywny wysiłek fizyczny powoduje mniejszą niż w rzeczywistości zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu (jest to związane z większą szybkością oddechu). Dłuższa ekspozycja badanego na substancje chemiczne takie jak: farby olejne, rozpuszczalniki, benzyna, celuloid, dym papierosowy może mieć wpływ na precyzję odczytu. Płyny do płukania ust zawierają najczęściej alkohol, którego resztki pozostające w jamie ustnej prowadzą do niewymiernie wysokich odczytów, a nawet do całkowitego rozkalibrowania alkomatu.